Jak długo powinnam nosić pończochy przeciwżylakowe?

Jestem po operacji żylaków prawej nogi. Przy zdjęciu szwów lekarz zalecił mi zamiast bandaża pończochy II stopnia (przeciwżylakowe). Niestety, nie spytałam, jak długo je nosić. W grudniu, czyli po 6 tygodniach od operacji żylaków prawej nogi, będę miała operację kolana lewego - czy do tego czasu wystarczy nosić pończochy?

ponad rok temu

Witam!

Leczenie uciskowe jest zalecane do stosowania przewlekłego u osób z przewlekłą niewydolnością żylną, której jednym z objawów są żylaki. Jest to jedyna forma leczenia, spowalniająca postęp choroby. Stosowanie zalecane jest u osób bez przeciwskazań (zakrzepica żył głębokich, niedokrwienie kończyn dolnych) na każdym etapie zaawansowania oraz w profilaktyce.

Skuteczność i bezpieczeństwo terapii możliwe jest tylko, gdy pończochy bądź opaski są dobrane indywidualnie dla danego pacjenta przez wykwalifikowany personel. Optymalna siła ucisku może z różnych przyczyn ulegać zmianie, więc konieczne są okresowe kontrole u specjalisty bądź  lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Pozdrawiam