Zapytaj lekarza

7 1 6 , 6 3 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zaniechanie stosowania kompresoterapii po operacji żylaków

Jestem 3 tygodnie po operacji żylaków. Bardzo źle znoszę chodzenie w pończochach uciskowych, które kazano mi nosić przez 6 tyg. Mam pytanie, czym grozi zaniechanie noszenia pończoch na tym etapie?

KOBIETA, 49 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam! Zaprzestanie stosowania pończoch uciskowych po operacji żylaków może spowodować powstanie powikłań takich jak obrzęk kończyny, zakrzepica, zapalenie żył powierzchownych. Zaniechanie stosowania kompresoterapii może wydłużyć okres rekonwalescencji i spowolnić cofanie się ewentualnych zmian pooperacyjnych takich jak np. wybroczyny krwawe. Na pewno nie powinna Pani sama podejmować decyzji o zaprzestaniu tej metody leczenia. Proponuję skonsultować problem z chirurgiem wykonującym zabieg lub innym chirurgiem naczyniowym. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy