Metoda pozbycia się zaawansowanych żylaków i jej koszt

Witam serdecznie. Od wielu lat mam zaawasowane żylaki, które przemieściły się w okolice podudzi. Zwłaszcza latem są estetycznym utrapieniem. Nie pamiętam,kiedy swobodnie się opalałam. Jaką metodę operacyjną wybrać (czy przy zaawansowanych żylakach można je usunąć laserem?) i jaki jest koszt usunięcia żylaków. Jak wygląda rekonwalescencja i jak długo trwa? Od czego zależą nawroty: czy to sprawa indywidualna,czy może zależeć od wyboru sposobu usunięcia żylaków? Dziękuję pięknie za wyczerpującą odpowiedz.

ponad rok temu

Szanowna Pani,

Niestety jak dotąd nie opracowano metody gwarantującej definitywne trwałe "pozbycie się" żylaków.

Jedyną skuteczna metodą spowalniającą postęp choroby jest leczenie uciskowe. Stosuje się je na każdym etapie choroby, również w profilaktyce. Leczenie to obejmuje stosowanie opasek lub pończoch uciskowych oraz masaż pneumatyczny przerywany i sekwencyjny.

Pamiętać też należy o zmianie stylu życia- unikaniu długotrwałego stania i siedzenia z nogami zgiętymi pod kątem prostym w stawach kolanowych i biodrowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej ( szcególnie korzystne są spacery, jogging, jazda na rowerze, pływanie). Podczas odpoczynku należy układać kończyny dolne powyżej poziomu serca, podpierając je na całej długości goleni, a nie punktowo.

Jeśli chodzi o metody inwazyjne, wyrózniamy 3 główne:
1)tradycyjne chirurgiczne
2)małoinwazyjne
3)skleroterapia()obliteracja)

Wskazania do leczenia inwazyjnego to:
1)zaawansowane objawy przewlekłej niewydolności żylnej
2)powikłania żylaków(zakrzepica, pęknęcie)

Nawroty żylaków po leczeniu operacyjnym są częste(do 50%), zwykle w okolicy poddawanej zabiegowi. Dobry trwały wynik operacji zależy w dużej mierze od stałego stosowania leczenia uciskowego.

Zaawansowane żylaki raczej nie nadają się do laseroterapii. Nie widząc Pani, nie mogę jednak tego ocenić. Najlepszą dla Pani metodę z pewnością doradzi lekarz kierujący na zabieg.

Pozdrawiam serdecznie