Czy to też żylaki?

Mam 39 lat, małe "pajączki" przy pietach czy na klatce piersiowej miałem od dawna, jedno skupisko pojawiło się też na łydce, ale w tym roku zauważyłem u siebie coś jakby żylaki od strony kości piszczelowej, innymi słowy z przodu nogi, a nie na łydce czy pod kolanem, gdzie najcześciej występują. I nie są to tradycyjne czerwone żyłki, czy nawet brunatne. Są to tym razem pogrubione żyły, bez jakichś zabarwień, w dwóch albo trzech miejscach. Poza tym wzdłóż łydki z przodu i uda po wewnętrznej stronie też idzie taka bardziej wyrażna żyła. Skad się to mogło wziąść i czy da się to wyeliminować środkami farmakologicznymi? Nadmienię, że co prawda mam siedzący tryb pracy, ale ćwiczę (co drugi dzień od pół godziny do godziny) i gram w tenisa raz w tygodniu. Może niewystarczajaco.
39 LAT ponad rok temu

Szanowny Panie,

"Pajączki" występujące wcześniej na nogach i klatce piersiowej mogą być teleangiektazjami, czyli rozszerzonymi naczyniami. Nie muszą mieć wiele wspólnego z żylakami, aczkolwiek wczesne stadia tych drugich mogą wyglądać podobnie.

Rozszerzone szerokie żyły, to niepokojący objaw, gdyż może świadczyć o zastoju w nich krwi, a zatem niewydolności krążenia żylnego, która może mi.in. prowadzić do powastania żylaków. Najważniejsze jest jednak to, że zastój sprzyja krzepnięciu, a stąd prosta droga do zakrzepowego zapalenia żył i jego dalszych konsekwencji.

Jednocześnie zaznaczam, że nie mogę się wypowiedzieć jednoznacznie o czym świadczą Pana objawy, gdyż do tego konieczne jest zebranie wywiadu lekarskiego oraz bezpośrednie badanie. Dlatego też doradzam zgłoszenie się do lekarza w celu postawienia rozpoznania. Tylko wtedy możliwe będzie zaproponowanie odpowiedniego postępowania.

Pozdrawiam serdecznie