Zapytaj lekarza

1 , 0 3 5 , 6 0 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy to też żylaki?

Mam 39 lat, małe "pajączki" przy pietach czy na klatce piersiowej miałem od dawna, jedno skupisko pojawiło się też na łydce, ale w tym roku zauważyłem u siebie coś jakby żylaki od strony kości piszczelowej, innymi słowy z przodu nogi, a nie na łydce czy pod kolanem, gdzie najcześciej występują. I nie są to tradycyjne czerwone żyłki, czy nawet brunatne. Są to tym razem pogrubione żyły, bez jakichś zabarwień, w dwóch albo trzech miejscach. Poza tym wzdłóż łydki z przodu i uda po wewnętrznej stronie też idzie taka bardziej wyrażna żyła. Skad się to mogło wziąść i czy da się to wyeliminować środkami farmakologicznymi? Nadmienię, że co prawda mam siedzący tryb pracy, ale ćwiczę (co drugi dzień od pół godziny do godziny) i gram w tenisa raz w tygodniu. Może niewystarczajaco.
39 LAT ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Szanowny Panie,

"Pajączki" występujące wcześniej na nogach i klatce piersiowej mogą być teleangiektazjami, czyli rozszerzonymi naczyniami. Nie muszą mieć wiele wspólnego z żylakami, aczkolwiek wczesne stadia tych drugich mogą wyglądać podobnie.

Rozszerzone szerokie żyły, to niepokojący objaw, gdyż może świadczyć o zastoju w nich krwi, a zatem niewydolności krążenia żylnego, która może mi.in. prowadzić do powastania żylaków. Najważniejsze jest jednak to, że zastój sprzyja krzepnięciu, a stąd prosta droga do zakrzepowego zapalenia żył i jego dalszych konsekwencji.

Jednocześnie zaznaczam, że nie mogę się wypowiedzieć jednoznacznie o czym świadczą Pana objawy, gdyż do tego konieczne jest zebranie wywiadu lekarskiego oraz bezpośrednie badanie. Dlatego też doradzam zgłoszenie się do lekarza w celu postawienia rozpoznania. Tylko wtedy możliwe będzie zaproponowanie odpowiedniego postępowania.

Pozdrawiam serdecznie

Lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Ważne tematy