Czy po operacji żylaków mogę brać pigułki antykoncepcyjne?

Mam 38 lat, nie palę, pigułki brałam przez kilka lat i bardzo dobrze organizm je tolerował.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Decyzję o dalszym stosowaniu antykoncepcji hormonalnej powinna Pani podjąć razem z własnym ginekologiem. Przydatna może być także opinia chirurga, który operował Pani żylaki. Nie wiem, jak bardzo były one duże - czy występowały poważne dolegliwości, czy też zoperowała je Pan głównie ze względów estetycznych... Hormonalna antykoncepcja niewątpliwie nie wpływa korzystnie na układ żylny. Pani musi podjąć ostateczną decyzję - co jest dla Pani ważniejsze: skuteczna antykoncepcja czy stan naczyń żylnych... Może Pani rozważyć stosowanie tzw. mini-pigułki (jednoskładnikowa antykoncepcja hormonalna).

Pozdrawiam!