Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych po przebytej chorobie nerki

Tabletki antykoncepcyjne biorę od października 2009 roku, w styczniu stwierdzono u mnie zator prawej nerki, ale nie towarzyszyły mi żadne objawy prócz jej bólu. Przez tydzień byłam na antybiotykach, gdzie po powtórnym badaniu moczu wyszło, że choroba przeszła. Czy ten fakt, że jestem po przebytej chorobie nerki nie pozwala mi na stosowanie antykoncepcji w postaci tabletek?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Fakt, że utworzył się u Pani zator mogący zagrozić nerce, jest niepokojący. Zakładam, że jest Pani młodą osobą (najwyżej 45-letnią). U młodych osób bez obciążających chorób zatory nie występują często! Tak więc wystąpiły u Pani jakieś czynniki, które sprzyjają tworzeniu zakrzepów i zatorów. Stosowanie w Pani przypadku antykoncepcji hormonalnej, która w znaczący sposób sprzyja tworzeniu zakrzepów i zatorów, jest ryzykowne! Zresztą, proszę poczytać informacje zawarte w ulotce pigułek antykoncepcyjnych - nie należy ich stosować, jeśli u kobiety wystąpiły zaburzenia zakrzepowo-zatorowe.

Pozdrawiam!