Zapytaj lekarza

1 , 0 3 7 , 1 7 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zakrzepy a tabletki?

Czy są jakieś dane mówiące u ilu % kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną dochodzi do zakrzepów i zatorów na tym tle? Jakie objawy mogą sugerować powstanie zatoru?

ponad rok temu

Naturalne metody unikania ciąży

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Nie jest to proste pytanie, gdyż wiele medycznych publikacji podaje nie do końca pewne dane - badania na małej liczbie pacjentek.
Problem ten jest jeszcze mało znany w naszym społeczeństwie, gdyż u kobiet przed menopauzą, niestosujących antykoncepcji hormonalnej, choroba ta występuje rzadko. Najczęściej jest związana z dodatkowymi czynnikami - inną chorobą wymagającą hospitalizacji albo przynajmniej leżenia w łóżku, zabiegami operacyjnymi, szczególnie powikłanymi zakażeniami lub związanymi z unieruchomieniem pacjentki oraz porodem. Bardzo często ryzyko zatoru wzrasta, gdy pacjentka pali papierosy.
Stosowanie hormonalnej anykoncepcji może powodować wystąpienie choroby zatorowo-zakrzepowej u zupełnie zdrowej młodej kobiety.
Powikłaniem zatoru, który wytworzył się w układzie żylnym (najczęściej w żyłach podudzia) może być przemieszczenie się zakrzepu do tętnic płucnych i spowodowanie zatoru płuc.
Objawem niepokojacym będzie ból nogi, zaczerwienie, pieczenie bądź nagły brak czucia w obszarach nóg. Należy wtedy bezwłocznie zgłosic się do lekarza.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy