Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 4 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zakrzepy a tabletki?

Czy są jakieś dane mówiące u ilu % kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną dochodzi do zakrzepów i zatorów na tym tle? Jakie objawy mogą sugerować powstanie zatoru?

ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Nie jest to proste pytanie, gdyż wiele medycznych publikacji podaje nie do końca pewne dane - badania na małej liczbie pacjentek.
Problem ten jest jeszcze mało znany w naszym społeczeństwie, gdyż u kobiet przed menopauzą, niestosujących antykoncepcji hormonalnej, choroba ta występuje rzadko. Najczęściej jest związana z dodatkowymi czynnikami - inną chorobą wymagającą hospitalizacji albo przynajmniej leżenia w łóżku, zabiegami operacyjnymi, szczególnie powikłanymi zakażeniami lub związanymi z unieruchomieniem pacjentki oraz porodem. Bardzo często ryzyko zatoru wzrasta, gdy pacjentka pali papierosy.
Stosowanie hormonalnej anykoncepcji może powodować wystąpienie choroby zatorowo-zakrzepowej u zupełnie zdrowej młodej kobiety.
Powikłaniem zatoru, który wytworzył się w układzie żylnym (najczęściej w żyłach podudzia) może być przemieszczenie się zakrzepu do tętnic płucnych i spowodowanie zatoru płuc.
Objawem niepokojacym będzie ból nogi, zaczerwienie, pieczenie bądź nagły brak czucia w obszarach nóg. Należy wtedy bezwłocznie zgłosic się do lekarza.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy