Wada serca a antykoncepcja hormonalna?

Witam. Mam takie pytanie, bo ostatnio mnie nurtuje dosyć często. W wieku 3 lat przeszłam operację serca, był to ubytek w przegrodzie międzykomorowej. Wada jest już całkowicie wyleczona, nie biorę żadnych leków, nie mam żadnych niepożądanych i niepokojących objawów. Mniej więcej 4 lata temu wykryto u mnie śladową falę niedomykalności mitralnej. Kilka miesięcy temu byłam na badaniu i zostało to zapisane, jako IM I stopnia. I tutaj pojawia się moje pytanie. Czy w takiej sytuacji będę mogła zażywać tabletki antykoncepcyjne? Na nic więcej się nie leczę i nie choruje. Tej niedomykalności na co dzień wcale nie odczuwam, gdybym nie poszła jakiś czas temu na echo serca, to nic bym o niej nie wiedziała, nie daje mi żadnych objawów. Normalnie ćwiczę, biegam, uczęszczam na tańce. Proszę o odpowiedź z uzasadnieniem, jeżeli będę mogła brać, to dlaczego, i jeżeli nie, to również dlaczego. A jeżeli tabletki nie wchodzą w grę, to może plastry albo jakiś inny rodzaj antykoncepcji hormonalnej? Powiem szczerze, że nie wyobrażam sobie używania tylko i wyłącznie prezerwatyw przez cale życie i taka perspektywa, by mnie załamała... Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Pigułki antykoncepcyjne, plastry i krążki - to wszystko są środki antykoncepcji hormonalnej. Ich działanie i przeciwwskazania do ich stosowania są podobne. Różni się tylko sposób podania hormonu.

Przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej są wady serca, także zastawkowe w przypadku istnienia czynników ryzyka choroby zakrzepowo-zatorowej. Czynniki ryzyka choroby zakrzepowo-zatorowej to np. otyłość, nowotwór, zaburzenia krzepnięcia (nadkrzepliwość), unieruchomienie, złamanie kości. Jeśli lekarz stwierdzi, że nie ma w Pani przypadku zwiększonego ryzyka tworzenia zakrzepów, to nie ma przeciwwskazań, by stosować antykoncepcje hormonalną.

Pozdrawiam!