Przełożenie wielkich pni tętniczych a antykoncepcja

Witam. Mam 20 lat i w dziciństwie przeszłam operacje korekcji wady serca określanej jako przełożenie wielkich pni tętniczych. Obecnie czuję się dobrze, przyjmuję jedynie lek na nadciśnienie. Czy mogę stosowac antykoncepcję hormonalną (tabletki, plastry)? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przeciwwskazaniem do stosowania hormonalnej antykoncepcji jest strukturalna choroba serca (czyli także wada serca) w przypadku obecności czynników choroby zatorowo-zakrzepowej, czyli np. wrodzone trombofilie, palenie tytoniu, żylaki kończyn dolnych, otyłość, choroba nowotworowa. Pani wada serca jest skorygowana, jednak nadal istnieje pewne ryzyko... Najlepiej będzie, jeśli porozmawia Pani na temat antykoncepcji z kardiologiem, który się Panią opiekuje, zna dokladnie stan Pani zdrowia i czynniki ryzyka, które u Pani występują.

Pozdrawiam!