Tabletki a tytoń - czy to ma związek?

Od 1,5 roku biorę C***. Czuje się dobrze, poza zmianami nastroju i bólami głowy. Chciałam zasięgnąć porady czy to prawda, że zwiększa się ryzyko zawału serca i śmierci przy stosowaniu C***. Ma 27 lat.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Do najczęstszych działań niepożądanych występujących podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej, należą objawy ze strony piersi, bóle głowy, reakcje skórne oraz nudności. Dolegliwości te zazwyczaj ustępują same. Istnieją jednak również poważniejsze zagrożenia, mogące stanowić zagrożenie życia kobiety. Obejmują one zakrzepicę, udar mózgu oraz zawał serca. Ulegają one ponadto nasileniu, jeżeli kobieta pali papierosy.

Palenie tytoniu zwiększa ryzyko poważnych działań niepożądanych ze strony układu sercowo-naczyniowego, szczególnie jeżeli pacjentka ma więcej niż 35-lat. Kobietom stosującym hormonalną antykoncepcję zdecydowanie odradza się zatem palenie tytoniu.