Przepuklina kresy białej

Mam przepuklinę kresy białej. Byłem u chirurga w przychodni i opowiedziałem mu co mnie nurtuje. Na to chirurg nic nie zareagował, nie zbadał mnie ani manualnie, ani żadną aparaturą, choćby USG jamy brzusznej. Prawił mi banialuki, że w Niemczech takie przypadki leczy się dietą itp., nie pofatygował się aby podnieść tyłek z krzesła. Chciałbym zaznaczyć, że jestem osobą otyłą, przy wzroście 172cm ważę 110kg i mam 66 lat. Przy tym mam jeszcze w pęcherzyku żółciowym złóg o wym. ok. 3 cm, który ma być zoperowany. Chirurg wypisał mi skierowanie na zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego o przepuklinie nie wspominając. Chciałbym się dowiedzieć, czy operację pęcherzyka żółciowego można połączyć i wykonać z zabiegiem, zoperowaniem przepukliny kresy białej. Czy to jest bezpieczne? Gdzie by można taki zabieg najlepiej wykonać? (mieszkam w Gorzowie Wlkp.) Czy wykonać go w Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp? Czy może w jakiejś klinice w pobliżu Gorzowa Wlkp? Załóżmy w granicach ok. 200 km od Gorzowa Wlkp w klinice, która specjalizuje się w takich zabiegach lecz w ramach NFZ. Że przepuklina kresy białej istnieje stwierdziła bezpiecznie moja Pani doktor pierwszego kontaktu, u której byłem dzisiaj, już po wizycie u chirurga. Chcę zaznaczyć, że w sobotę (bardziej) i w niedzielę miałem dość duże bóle w nadbrzuszu. W sobotę do tego stopnia, że musiałem spinać sobie brzuch takim szerokim pasem ortopedycznym i to przynosiło mi ulgę. Wiem, że te bóle mogły pochodzić z innego źródła, więc jakie mogły być przyczyny?

Lek. Paweł Baljon

Kresa biała to pasmo włókniste łączące dwa mięśnie proste brzucha po środku powłok brzusznych. Zabieg ten jest dość duży i pracochłonny. Wymaga dużego cięcia, więc po zabiegu powłoki są długo osłabione. Nie wiem dokładnie jak duża była ta przepuklina, ale standardowo daje się przynajmniej 2 miesiące zwolnienia lekarskiego po takim zabiegu. O tym jednak musi zadecydować Pana lekarz prowadzący. Po takim zabiegu należy uważać na obciążenia, kaszel i zaparcia, które mogą zagrażać zeszytym powłokom brzusznym i doprowadzić do wznowy przepukliny. Operację cholecystektomii wykonuje się obecnie w większości niepowikłanych przypadkach laparoskopowo. Połączenie obydwu zabiegów jest oczywiście możliwe jednak decyzja taka uzależniona jest od samego operatora. Należy wspomnieć iż zabieg koncentrujący się na dwóch miejscach obarczony jest większym ryzykiem i możliwością powikłań. Konieczna jest wizyta u chirurga, badanie wstępne oraz ewentualne badania dodatkowe. Niestety nie jestem w stanie powiedzieć czy w Gorzowie Wielkopolskim istnieje możliwość wykonania takiej operacji. W ośrodkach akademickich, o wyższej referencyjności są wykonywane procedury bardziej skomplikowane. Niezbędna jest dyskusja na ten temat w takim miejscu z lekarzem, który może podjąć decyzję co do wykonania zabiegu. Jednak zalecałbym najpierw udać się do szpitala , w którym ma Pani planowy zabieg cholecystektomii. Należałoby także w tym momencie wspomnieć chirurgowi i objawach, dyskomforcie i Pani obserwacjach dotyczących lokalizacji i rodzaju bólu.