Przepuklina L5/S1 z uciskiem korzenia nerwu rdzeniowego - czy są skuteczne metody leczenia?

Witam. Mam 26 lat, jestem kobietą i wykonuję pracę siedzącą (prowadzenie tramwaju). Od kwietnia tego roku odczuwam bóle kręgosłupa. Zaczęło się od przeciążenia w pracy i wtedy odczułam bardzo silny ból w krzyżu, promieniujący do lewej nogi i pośladka, który uniemożliwiał poruszanie się. Leczenie trwało ponad miesiąc i do czerwca miałam spokój, czasem tylko trochę mnie pobolewało w krzyżu. We wrześniu znowu się przeciążyłam i znowu jestem na L4 od miesiąca, miałam zabiegi takie jak laser, jonoforezę, tens, ale mimo to często odczuwam jeszcze napięcie w krzyżu i w lewej nodze. 6.10.10 r. miałam rezonans magnetyczny. Wynik rezonansu: Lewoskrętna skolioza piersiowo-lędźwiowa. Zniesiona fizjologiczna lordoza lędźwiowa. Obniżona wysokość i dehydratacja krążków międzykręgowych L4/L5 i (wyraźnej) L5/S1. Słabo wyraźne zmiany wytwórcze na krawędziach trzonów kręgów i zmiany zmiany degeneracyjne stawów miedzywyrostkowych . Na poziomie L4/L5 tylne szerokopodstawne uwypuklenie krążka międzykręgowego przeważające zachyłki boczne z przewagą po stronie lewej oraz kanały korzeniowe obustronnie. Na poziomie L5/S1 tylna centralno-lewoboczna przepuklina która umiarkowanie uciska korzeń S1 w obrębie zachyłka bocznego po stronie lewej ; przepuklina wchodzi dokanałowo na ok. 4mm zwężając kanały korzeniowe umiarkowanie. Zobrazowany odcinek rdzenia kręgowego bez uchwytnych odchyleń. W trzonie Th10 i Th11 drobne naczyniaki do 5mm Wnioski : Przepuklina L5/S1 z uciskiem korzenia nerwu rdzeniowego S1 Moje pytanie w takim razie jest następujące: czy zmiany w obrębie mojego kręgosłupa są poważne? Czy jest skuteczna metoda wyleczenia i co trzeba robić, żeby poprawić ten stan? Z góry dziękuję za odpowiedź, Barbara K.

Redakcja abcZdrowie

Badanie rezonansu magnetycznego uwidoczniło zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, najbardziej nasilone między piątym kręgiem lędźwiowym, a pierwszym krzyżowym. Biorąc pod uwagę Pani młody wiek, zmiany te są dość znacznego stopnia, ale jeszcze nie dramatyczne. Poza tym w badaniu uwidoczniono dwa naczyniaki, czyli stosunkowo niegroźne zmiany, zwykle pozostające do obserwacji, a w szczególnych przypadkach wymagające interwencji neurochirurgicznej. U Pani mają one kilka milimetrów, więc pewnie pozostaną do dalszej obserwacji.

W przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa stosuje się: doraźne leczenie przeciwbólowe, rehabilitację oraz w wybranych przypadkach leczenie operacyjne. Leczenie przeciwbólowe nie zmienia zaawansowania zmian zwyrodnieniowych, a jedynie uśmierza ból, ale może powodować działania niepożądane, w tym uszkodzenie błony śluzowej żołądka. Dlatego też powinno się je stosować tylko w przypadku silnego bólu.

Nie ma możliwości wyleczenia zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. W celu zapobieżenia progresji zwyrodnienia i aby zmniejszyć dolegliwości bólowe, metodą z wyboru pozostaje regularna rehabilitacja (w tym odpowiednio dobrane przez rehabilitanta ćwiczenia, wzmacniające mięśnie tej okolicy kręgosłupa). W wybranych przypadkach, zwykle gdy obecne są bardzo zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe oraz istotne odchylenia w badaniu neurologicznym (jak np. niedowład) albo gdy występują zaburzenia zwieraczowe neurochirurg kwalifikuje pacjenta do zabiegu operacyjnego.

Myślę, że powinna się Pani regularnie rehabilitować oraz skonsultować z neurochirurgiem (nie tylko ze względu na zmiany zwyrodnieniowe, ale też z uwagi na naczyniaki).