Przepuklina przełyku a zabieg fundoplikacji

witam serdecznie!Mam niewielką przepuklinę przełyku od 4 lat.Przełyk w obrazie endoskopowym b.z.mam uporczywe odbijania i często czuję jak jedzenie i woda cofa sie.Natomiast jak jestem głodny cofa sie kwas.Leków nie biorę bo nie czuje zadnej różnicy.czy mogę poddac sie zabiegowi fundoplikacji?
ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
Zgłoszenie się na zabieg jest w opisywanym przypadku wskazane. Ostateczną kwalifikację do zabiegu i decyzję co do zastosowanej metody zabiegu powinien podjąć chirurg.
Udowodniono również, iż w wyniku wieloletniego przebiegu zarzucania treści żołądkowej do przełyku może rozwinąć się zmiana nowotworowa.

Wszystko zależy od wskazań do zabiegu na podstawie dodatkowych badań jak manometria przełyku czy np. pehametria. Jeśli będą wskazania to taki zabieg należy wykonać. Trzeba też spróbować odpowiednio zmodyfikowanego sposobu leczenia (konsultacja z gastroenterologiem). Myślę, że należyte połączenie leków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego i prokinetycznych powinny przynieś w Pana przypadku spodziewane efekty, a nie pchać się w od razu w poważny zabieg (jeśli nie będzie ewidentnych wskazań), który może nieść ze sobą więcej powikłań nić korzyści.