Przerost prostaty w wyniku badania USG
Jestem po wizycie u urologa, który stwierdził na podstawie badania USG, że mam 3-krotny przerost prostaty. Pobrano mi krew do badania na oznaczenie komórek rakowych. Lekarz na razie zalecił mi 10 zabiegów laserem. Mam pytanie, czy takie zabiegi są konieczne i co ten zabieg pomoże w moim przypadku?

MĘŻCZYZNA, 51 LAT ponad rok temu
Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki
Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.
Witam! Przerost prostaty to częsta przypadłość mężczyzn po 60. roku życia. Istnieje wiele metod leczenia tej choroby, a wskazania do poszczególnych leków czy zabiegów zależą od stopnia zaawansowania przerostu prostaty, nasilenia dolegliwości oraz prawdopodobieństwa obecności nowotworu. Zazwyczaj leczenie rozpoczynane jest od leków, które ułatwiają oddawanie moczu, zmniejszają dolegliwości dyzuryczne. Bardzo często jednak leczenie po pewnym czasie okazuje się mało skuteczne i wtedy pacjent jest kwalifikowany do zabiegu usunięcia prostaty lub też redukcji jej objętości. W Pana przypadku prawdopodobnie zostało zlecone oznaczenie stężenia PSA. Jest to marker specyficzny dla prostaty i jest używany do oceny ryzyka nowotworzenia jak również służy do oceny wyników leczenia raka prostaty. Laserowe leczenie przerostu prostaty to inaczej tzw. fotowybiórcza waporyzacja prostaty. Wskazania do takiego zabiegu są takie same jak wskazania do innych form leczenia zabiegowego. W Pana przypadku wskazaniem było znaczne powiększenie gruczołu krokowego, a w takiej sytuacji leczenie zachowawcze zazwyczaj przynosi słabe efekty. W związku z tym opisane przez Pana zabiegi są uzasadnione. Redukcja objętości prostaty powinna spowodować zmniejszenie dolegliwości i poprawę jakości życia. Metoda laserowa ma dodatkowo tę przewagę, że jest znacznie mniej inwazyjna, przez co zachodzi mniejsze ryzyko infekcji i krwawienia, jak również jest wygodniejsza dla pacjenta. Pozdrawiam serdecznie!