Przerwa w stosowaniu antybiotykoterapii

Jadłam 2 dni antybiotyk po 2 tabletki na dzień i zrobiłam przerwę dwudniową (sobota,niedziela)gdyż nie wykupiłam recepty, od poniedziałku znowu zaczęłam jeść czy coś mi się stanie i czy będzie dalej działał ten antybiotyk? Dziękuję za informację

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! By antybiotykoterapia była skuteczna musi być stosowana systematycznie i bez przerw! W przeciwnym wypadku leczenie infekcji może się przewlekać, a dodatkowo narasta oporność bakterii na antybiotyki. Opisana przez Panią przerwa bez wątpienia nie była zatem rozsądna! Jeśli od poniedziałku od nowa rozpoczęła Pani terapię, to proszę ją kontynuować. Po około 5 dniach proszę udać się do lekarza na wizytę kontrolną. Gdyby jednak objawy infekcji nie ustępowały lub gdyby nasiliły się, proszę niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który prowadzi leczenie.