Przewlekła gorączka i wymioty

Witam. Proszę o pomoc i poradę. Chodzi o mojego syna (9 lat), u którego średnio raz na 2-3 miesiące pojawiają się następujące objawy: gorączka 38-39,5 st., osłabienie, wymioty żółcią, bladość skóry i podkrążone oczy. Dwa lata temu w maju 2008 r., po trzech atakach gorączki (leczenie antybiotykiem doustnym nie przyniosło rezultatu), byliśmy w szpitalu. Tam niestety nie znaleziono przyczyny, stwierdzono jedynie "wędrującą bakterię". Wynik OB był wtedy 64, a CRP 98. Po wyjściu ze szpitalu, po  dożylnie podawanym antybiotyku, wyniki krwi się poprawiły. Dokładnie rok później pojawiły się te same objawy, również gorączka, głównie nocą, do 40 stopni, wymioty, bladość. Lekarz rodzinny zastosował antybiotyk domięśniowo, który pomógł. Niestety, od maja 2009 r. ataki gorączki, bez szczególnych objawów, pojawiły się już trzykrotnie. Ostatni raz w grudniu 2009 r. Lekarz rodzinny twierdzi, że syn nie jest chory. Ja natomiast postanowiłam zrobić mu badania Oto wyniki: leukocyty 7 tys./ul, erytrocyty 4,57 mln/ul, hemoglobina 12,1 g/dl, płytki krwi 477 tys./ul, limfocyty 48,6%, inne (Eo, Bazo, Mono) 5,8%, neutrofile 45,6%. Rozmaz: segmentowane 39%, kwasochłonne 4%, zasadochłonne 1%, limfocyty 45%, monocyty 7%. Na wynikach jest dopisek: anizocytoza. Ponadto zrobiłam synowi jeszcze ASO, które wynosi 200, OB wynosi 45, glukoza 100 mg/dl, magnez 2,48 mg/dl. Czy z tych wyników badań coś wynika? Martwię się i boję się kolejnego ataku gorączki. Zaznaczam, że syna nie boli gardło ani nie ma kataru. Czasem narzekał na ból brzucha i osłabienie w trakcie gorączki. Gorączka ma charakter nagły. Nagle rośnie i potrafi spaść bardzo szybko. Bardzo proszę o poradę i wskazówki, jakie można zrobić badania dodatkowe i jakie zastosować leczenie, by nie wracały te gorączki i wymioty. Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zacznę od interpretacji obecnych wyników:
- badanie ogólne krwi - bez odchyleń,
- rozmaz krwi - jest nieznaczna przewaga limfocytów, co może oznaczyć przebytą infekcję wirusową, choć też są możliwe inne, rzadsze przyczyny,
- anizocytoza - określa współistnienie krwinek czerwonych o różnej wielkości, ale jest to objaw niespecyficzny, który nie wskazuje na żadną konkretną przyczynę, występuje w wielu postaciach niedokrwistości, a także w różnych stanach infekcyjnych, powodujących uaktywnienie się szpiku kostnego i nasiloną produkcję nowych krwinek,
- ASO 200 - może świadczyć o przebytym niedawno zakażeniu paciorkowcem, dlatego proponuję wykonanie wymazu z gardła w celu posiewu w kierunku paciorkowca beta-hemolizującego (u lekarza rodzinnego),
- OB - podwyższone, może świadczyć o istniejącym  lub ustępującym stanie zapalnym - tutaj znajdzie Pani artykuł o tym wskaźniku,
- glukoza i magnez - w granicach normy.

Podsumowując - wyniki te nie wskazują niestety żadnej konkretnej jednostku chorobowej, ale skłaniają do poszukiwania obecności infekcji, stanu zapalnego czy też innnych odchyleń.

Jeżeli chodzi o całościowy obraz, rzeczywiście nie jest również jednoznaczny i trudny diagnostycznie. Nie wiem, jakie badanie poza podstawowymi były wykonywane w czasie poprzednich hospitalizacji. Na pewno póki nie ma ustalonej przyczyny, nie powinno się zaprzestać dalszej diagnostyki.

Proponuję konsultację u gastroeneterologa dziecięcego - w celu wykluczenia nieswoistych chorób zapalnych jelit (nie wiem, czy biegunki kiedykolwiek towarzyszyły powyższym objawom?) oraz, jeżeli lekarz uzna za wskazane, diagnostykę w kierunku obecności pasożytów - choć nie ma jednoznacznych ku temu  przesłanek (np. w kierunku lamblii).

Trudno ustosunkować się do popraw po stosowaniu antybiotykoterapii, nie mając dokładniejszych informacji. Dlatego podsumowując, na początek proponuję - wymaz z gardła, konsultacje u gastroenterologa oraz ewentualnie u lekarza specjalisty chorób zakaźnych.

Życzę powodzenia i serdecznie pozdrawiam!