Witam serdecznie,
niestety na podstawie opisu nie można określić przyczyny Pani dolegliwości. Jeśli jest to obrzęk limfatyczny to można chodzić aby usprawnić odpływ chłonki jednak jeśli sprawia to Panu ból to nic nie może Pan z tym zrobić. Proponuje Panu zaufać lekarzowi i poczekać na wyniki badań.
Pozdrawiam.
Obrzęk nogi może mieć wiele przyczyn. Część z nich stanowi poważnie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dlatego nigdy nie należy lekceważyć tego objawu i natychmiast udać sie do lekarza. Należny jednak raz jeszcze udać się do lekarza i monitorować przebieg choroby. Objawy, które Pan opisuje świadczą o niewydolności układu krążenia. Zawsze jednak w rozpoznaniu różnicowym należy wziąć też inne choroby. Niektóre mogą być bardzo groźne. Dlatego na podstawie opisu nie można postawić diagnozy i konieczny jest kontakt z lekarzem. Poniżej opisano niektóre przyczyny opuchnięcia nóg.
Najgroźniejszą chorobą o dynamicznym przebiegu, która może powodować ból i obrzęk nogi jest choroba zakrzepowo-zatorowa. Schorzenie to polega na powstawaniu skrzeplin w układzie żył głębokich – najczęściej w łydkach. Jeśli taka skrzeplina się oderwie może wraz z krwią powędrować do serca, a stamtąd do płuc. Powoduje to duszności przyspieszenie oddechu, czasami masywny zator płucny. W diagnostyce stosuje się usg żył głębokich, jako najbardziej dokładne. Można też, szczególnie przy średnim i niskim ryzyku, zbadać poziom DDimerów. Jeśli są one w normie, to w takim układzie, chorobę zatorowo-zakrzepowo można wykluczyć. Zazwyczaj dotyczy to jednak tylko jednej kończyny.
Przyczyną spuchnięcia nogi mogą być też choroby układu krążenia. Powinno się zrezygnować z ciasnych skarpet, trzymać nogi uniesione lub oparte na stołeczku przy siedzeniu, unikać siedzenia z założoną noga na nogę. Ważne jest regularne uprawianie nawet lekkiego wysiłku fizycznego, co poprawia krążenie w kończynach dolnych. Opuchnięcie nogi może też wynikać z chorób układu limfatycznego i w zaburzeniach z przepływie limfy. Ważna jest obecność objawów towarzyszących. Czy pojawiła się gorączka i zaczerwienie oraz ocieplenie nogi? Które jej części są najbardziej opuchnięte? Dolegliwości związane z puchnięciem stóp i nóg można też łagodzić żelami zawierającymi wyciąg z kasztanowca i arniki lub doustnymi preparatami z diosminą, która zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych i poprawia ich napięcie.
Proszę zgłosić sie do lekarza. Być może konieczne będzie wykonanie badań krwi lub ocena pracy i wydolności serca. Tego typu obrzęki można też leczyć farmakologicznie.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Decilosal a ból i obrzęk nóg – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Co oznacza układ żył głębokich bez objawów zakrzepicy i niewydolności zastawek? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Co może być przyczyną opuchlizny nóg? – odpowiada dr n. med Monika Łukaszewicz
- Opuchlizna kostek od kilku dni – odpowiada Lek. Rafał Gryszkiewicz
- Dlaczego puchną mi kostki w wieku 33 lat? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Dlaczego mam spuchnięte nogi? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy Ovulan spowodował powrót zapalenia żył głębokich? – odpowiada Dr n. med. Diana Kupczyńska
- Obrzęki nóg wokół kostek – odpowiada Lek. Magdalena Pikul
- Czy niewydolność można leczyć? – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Jakie są przyczyny opuchlizny nóg przy dobrym ciśnieniu? – odpowiada Lek. Tomasz Stawski