Decilosal a ból i obrzęk nóg

Dzień dobry. Nazywam się Stefan i mam 85 lat. 10 lipca br. udałem się na wizytę do angiologa, gdyż bolały mnie nogi w szczególności te najmniejsze palce. Lekarz po badaniu doplerowskim stwierdził u mnie miażdżycę kończyn dolnych i zalecił zażywać decilosal. Po okolo 3 tygodniach spuchła mi prawa noga. Odstawiłem lek decilosal i pojechałem do lekarza, który stwierdził, że mój organizm tak reaguje na ten lek, co potwierdził ponownym badaniem doplerowskim. Obecnie odczuwam silny ból lewej stopy i owych palców, mam też opuchnięte nogi. Czy to dobry znak? Czy ból minie? Zastanawiam się czy ten ból nie jest właśnie spowodowany stosowaniem leku decilosal. Czy to możliwe, że skutki uboczne decilosalu są u mnie tak bardzo widoczne? Czy ten lek mógł sprawić, że teraz odczuwam tak duży ból? Bardzo proszę o odpowiedz. Pozdrawiam serdecznie.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
W przypadku nasilenia dolegliwości konieczna jest ponowna wizyta u lekarza prowadzącego.

Magdalena Mroczek

Obrzęk nogi może mieć wiele przyczyn. Część z nich stanowi poważnie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dlatego nigdy nie należy lekceważyć tego objawu i natychmiast udać sie do lekarza. Dobrze, że w Pana przypadku wykonano usg. Należny jednak raz jeszcze udać się do lekarza i monitorować przebieg choroby.

Najgroźniejszą chorobą o dynamicznym przebiegu, która może powodować ból i obrzęk nogi jest choroba zakrzepowo-zatorowa. schorzenie to polega na powstawaniu skrzeplin w układzie żył głębokich – najczęściej w łydkach, ale też w udach czy żyłach miednicy. Jeśli taka skrzeplina się oderwie może wraz z krwią powędrować do serca, a stamtąd do płuc. Powoduje to duszności przyspieszenie oddechu, czasami masywny zator płucny. W diagnostyce stosuje się usg żył głębokich, jako najbardziej dokładne. Badanie to zastosowano u Pana. Można też, szczególnie przy średnim i niskim ryzyku, zbadać poziom DDimerów. Jeśli są one w normie, to w takim układzie, chorobę zatorowo-zakrzepowo można wykluczyć.

Przyczyną spuchnięcia nogi mogą być też choroby układu krążenia. Powinno się zrezygnować z ciasnych skarpet, trzymać nogi uniesione lub oparte na stołeczku przy siedzeniu, unikać siedzenia z założoną noga na nogę. Ważne jest regularne uprawianie nawet lekkiego wysiłku fizycznego, co poprawia krążenie w kończynach dolnych. Opuchnięcie nogi może też wynikać z chorób układu limfatycznego i w zaburzeniach z przepływie limfy. Ważna jest obecność objawów towarzyszących. Czy pojawiła się gorączka i zaczerwienie oraz ocieplenie nogi? Które jej części są najbardziej opuchnięte? Warto też wykluczyć uraz oraz złamanie. Być może trzeba będzie wykonać zdjęcie rentgenowskie. Dolegliwości związane z puchnięciem stóp i nóg można też łagodzić żelami zawierającymi wyciąg z kasztanowca i arniki lub doustnymi preparatami z diosminą, która zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych i poprawia ich napięcie.

Jeśli chodzi o lek Decilosal to jest to lek zawierający jako substancje czynną cilostazol. Cilostazol jest odwracalnym inhibitorem agregacji płytek krwi, wywołanej działaniem różnych czynników, np. trombiny, ADP, kolagenu, kwasu arachidonowego, adrenaliny i naprężenia ścinającego. Zahamowanie aktywności płytek krwi utrzymuje się do 12 h, a po przerwaniu podawania leku przywrócenie agregacji następuje w ciągu 48–96 h. Mechanizm działania nie został jeszcze do końca poznany. Może on wywoływać pokrzywkę, rzadko reakcje alergiczne.

Proszę raz jeszcze zgłosić sie do lekarza. Być może konieczne będzie wykonanie badań krwi i/lub powtórzenie usg.