Przyczyna utrzymującego się stanu podgorączkowego u rocznego syna

Witam, syn ma 1 rok ukończony, waży 10 kg, stan podgorączkowy utrzymuje się u niego już około 2 miesięcy, wyniki krwi i moczu niby ok. Co może być przyczyną? Dodam że dzisiaj mamy mieć szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce i ogólnie boję się go zaszczepić . Dziękuję.

Lek. Bianka Małczuk

Witam. Gorączka u dzieci może mieć bardzo wiele przyczyn: infekcje bakteryjne i wirusowe, choroby nowotworowe, choroby autoimmunologiczne, choroba Kawasaki, przyjmowanie niektórych leków. Przy diagnozowaniu stanów gorączkowych istotne znaczenie ma technika pomiaru oraz zmienność temperatury w ciągu doby. U dzieci do 2 roku życia zalecaną metodą pomiaru temperatury ciała jest pomiar w odbycie - warto by pomiary były przeprowadzane o stałych porach. Proszę również zwrócić uwagę, czy u dziecka nie występują jeszcze inne objawy. Zalecam konsultację u lekarza pediatry. Pozdrawiam.