Szanowny Panie,
Zasadniczo stany podgorączkowe oraz gorączka są manifestacja kliniczną stanu zapalnego toczącego się w organiźmie. Zwykle w takiej sytuacji wskaźnik OB i CRP jest podwyższony. W Pana przypadku tak nie jest. Zastanawiający jest także prawidłowy obraz morfologii, który równiez nie wykazuje odchyleń. Również proces diagnostyczny u Pana przebiegał jak dotąd prawidłowo i był wnikliwy.
Odpowiadając na Pana pytanie dotyczące uzębienia, nie sądze, aby ubytki niewielkiego stopnia miały odzwierciedlenie w Pana stanach podgoraczkowych. Większe zmiany w obrebie zębów i przyzębia, mogłyby jednak być źródłem infekcji.
Wykluczając jednak infekcję, należałoby się zastanowić nad badaniami hormonalnymi, gdyż zaburzenia równowagi hormonalnej w organiźmie mogą przebiegać z podwyższoną temperaturą. Proponowałabym wizytę u specjalisty endokrynologa.
Jako stan podgorączkowy definiujemy stan, w którym temperatura ciała waha się pomiędzy 37 a 38 stopni Celcjusza. Jeśli temperatura przekracza 38 stopni wtedy mówimy już o gorączce. Bardzo wiele zależy od metody, a przede wszystkim od miejsca pomiaru temperatury ciała. Temperatura wykazuje też wahania dobowe. Pod pachą temperatura wynosi około 36 st.C, w ustach około 36,2 st.C , w odbycie około 36,5 st.C. Z kolei w godzinach popołudniowych temperatura pod pachą to około 37,2 st.C, w ustach około 37,5 st.C, zaś w odbycie może ona sięgać nawet 37,8 st.C. Poza tym temperatura ciała jest zawsze wyższa po wysiłku fizycznym, dlatego nie należy jej wtedy mierzyć. Proszę spróbować zmierzyć temperaturę ciała rano.
Jeśli pomiary temperatury przeprowadzone są prawidłowo i nadal występuje stan podgorączkowy utrzymujący się ponad kilka dni, w takim przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem, zwłaszcza jeśli nie występują objawy przeziębienia.
Najczęściej stan podgorączkowy związany jest z rozpoczynającym się przeziębieniem. Występuje do tego zazwyczaj ból gardła, katar lub/i kaszel. W leczeniu stosuje się zwykłe leki przeciwbólowe tj. aspiryna czy paracetamol.
Jeśli dojdzie do zajęcia płuc i wystąpi zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc, w takim przypadku trzeba często włączyć antybiotyk. Poza tym stan podgorączkowy może być spowodowany nadczynnością tarczycy, kiedy to chorzy skarżą się, że pocą sie nawet w czasie siedzenia. W Pana przypadku jednak TSH i hormony tarczycy były prawidłowe. Inna przyczyną występowania stanów podgorączkowych są zapalenia nerek. Czasami również w tych przypadkach konieczne jest leczenie antybiotykami. Inną przyczyną są niektóre choroby autoimmunologiczne tj. młodzieńcze zapalenie stawów. Wtedy w wywiadzie pojawiają sie jednak dolegliwości ze strony stawów. Czasami za stany podgorączkowe odpowiedzialny jest nowotwór. U Pana jednak OB i CRP są w normie.
W Pana przypadku proponowałabym raz jeszcze sprawdzić miejsce pomiar temperatury spróbować mierzyć temperaturę rano. Stan też może być też spowodowany zakażeniem w jamie ustnej. Proszę zgłosić się do dentysty. Jeśli po wyleczeniu zębów nadal będzie istniał stan podgorączkowy, proszę raz jeszcze zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dziwne stany podgorączkowe – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Jaka jest przyczyna stanu podgorączkowego? – odpowiada Lek. dent. Karolina Wapniarska-Wawrzaszek
- Co może być przyczyną podwyższonej temperatury u synka? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Stan podgorączkowy po zapaleniu płuc - jaka przyczyna? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Stan podgorączkowy u 37-latki – odpowiada Lek. Bianka Małczuk
- Ciągły stan podgorączkowy. Dlaczego? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Przyczyna stanu podgorączkowego – odpowiada Judyta Samul-Jastrzębska
- Przyczyna przedłużającego się stanu podgorączkowego – odpowiada Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski
- Od czego może być ten stan podgorączkowy? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Co oznaczają stany podgorączkowe u 21-latki? – odpowiada Lek. Paweł Szadkowski