Jaka jest przyczyna stanu podgorączkowego?

Witam. Mam na imię Mariusz, mam 20 lat. Od 6 miesięcy mam nieustannie stan podgorączkowy około 37,2. Mierzę temperaturę o różnych porach dnia pod pachą i jest mniej więcej cały czas taka sama. Czasami jestem z tego powodu lekko osłabiony. Badania krwi, OB, CRP, ASO wyszły bardzo dobrze. Płuca są czyste, kiedyś robiłem prześwietlenie zatok nosowych, ale wyszła tylko niewielka zmiana, obecnie nie sprawdzałem. Alergię raczej też wykluczono. Zdiagnozowano niedoczynność tarczycy (TSH podwyższone, FT4 w normie). Również po wymazie z gardła okazało się, że jestem nosicielem gronkowca złocistego (średnio liczne, szczep mssa). Antybiotyki jednak nic nie dały. Cały czas gardło jest czerwone, ale nie boli, migdałki i węzły chłonne trochę powiększone. Czuję jak katar idzie mi do gardła, z nosa nie, może tylko trochę mam nos zatkany. Przypuszczam, że może od zęba tak się dzieje, gdyż mam dziurę od dawna i jeszcze nie byłem u dentysty, ale ząb nie boli, przed tym wszystkim dziąsło koło zęba delikatnie opuchnęło, ale szybko to minęło. Lekarz mówił że stan podgorączkowy nie wynika ani z gronkowca, ani też z niedoczynności tarczycy. Dlatego chciałbym się dowiedzieć w jaki inny sposób można wyleczyć gronkowca, oraz jaka jest przyczyna stanu podgorączkowego. Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

Witam,
gronkowiec złocisty jest dość trudny do leczenia, bo niektóre szczepy są oporne na wiele antybiotyków.

Jeśli chodzi o taki długotrwający stan podgorączkowy sugeruje to, że ma Pan przewlekły stan zapalny, z którym organizm sam nie jest w stanie sobie poradzić. Szukanie takiego ogniska zapalenia i zakażenia w jamie ustnej jest wskazane.
Nieleczona próchnica, bardzo zniszczone zęby czy pozostawione tylko korzenie zębów stanowią potencjalne źródło zakażenia. Jama ustna, zęby zawierają dużo bakterii, które mogą przez naczynia krwionośne rozprzestrzeniać się na cały organizm.
Jeśli ząb wcześniej dawał dolegliwości (choćby miejscowy obrzęk czy nawet krótkotrwały ból) to może być on takich potencjalnym ogniskiem zakażenia. Warto u lekarza stomatologa skontrolować zarówno ten ząb jak i pozostałe. Czasem lekarz stomatolog może proponować wykonanie zdjęcia rentgenowskiego panoramicznego, które pozwoli ocenić stan wszystkich zębów i kości wokół zębów. Dzięki wyleczeniu wszystkich zębów będzie można przyczynę odzębową Pana kłopotów odrzucić.
Pozdrawiam