Przyczyna wahań poziomu TSH

Poziom TSH mialam mialam 4,460 a teraz mam 2,300. Pozostale hormony tarczycy sa na prawidlowym poziomie. Skad moze byc takie wahanie poziomu TSH ? Czy przez takie wahanie moglam duzo przytyc ?

WItam Panią,

Na stężenie TSH ma wpływ wiele czynników. Obecne stężenie TSH jest za wysokie dla osób w Pani wieku. Wyższe TSH oznacza skłonnośc do słabszej czynności hormonalnej tarczycy, co może wiązać się ze wzrostem masy ciała. Proszę udać się do endokrynologa, który po zbadaniu Pani zapewne zaleci Pani małą dawkę L-tyroksyny. Jeśli planuje Pani w najbliższym czasie ciążę, to TSH wg zaleceń PTE powinno wynosić < 2.5, a więc warto zastosować leczenie, które również powinno wpłynąć pozytywnie na Pani samopoczucie. Sugerowałbym również oznaczenie przeciwciał antyTPO i aTG we krwi oraz wykonanie usg tarczycy celem m.in. oceny jej echogeniczności.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz