Stosowanie jodu a poziom TSH

Witam serdecznie, 3 miesiące temu dowiedziałam się że mam problemy z tarczycą. TSH wynosiło wówczas 5.10. Lekarz przepisał mi Jod 100, który miałam brać raz dziennie. I dokładnie od tego czasu nie miesiączuje. Udałam się znowu do lekarza i tym razem TSH wynosi 7.98. Jak to możliwe ? Przecież dzięki braniu jodu tarczyca powinna zacząć prawidłowo funkcjonować, a jest wręcz przeciwnie.

Dzień dobry,

Jod nieznacznie zwiększa ryzyko autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. Konieczne w Pani przypadku jest leczenie L-tyroksyną. Biorąc pod uwagę jodowanie soli od wielu lat, rzadko występuje jego niedobór w diecie. Suplementację zaleca się obecnie u kobiet w ciąży, które mają większe zapotrzebowanie.. Po przyjęciu L-tyroksyny z pewnością poczuje się Pani znacznie lepiej. Proszę przed wizytą oznaczyć jeszcze fT3 i fT4 oraz antyTPO i ew. aTG.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz