Przyczyny tycia w przebiegu cukrzycy

Choruję na cukrzycę od 7 lat. Na początku choroby moja waga była w porządku. Mam 18 lat, ważę 66 kg przy wzroście 167. Mam pompę insulinową i przez całą dobę mam wstrzykiwany do organizmu novorapid. Czy to możliwe, że właśnie przez tę insulinę mogę tyć?

KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Pani waga jest prawidłowa - Pani BMI wynosi 23,7 - norma jest do 25. W przypadku stosowania insulinoterapii mogą pojawić się objawy niepożądane, jednak nie należy do nich przyrost masy ciała. Objawami niepożądanymi może być pojawienie się hipoglikemii, lipodystrofii, wystąpienie reakcji alergicznej, powikłania oczne. Jeżeli stale Pani masa ciała wzrasta proszę porozmawiać na ten temat ze swoim diabetologiem, proszę również zwrócić uwagę na ilość przyjmowanych kalorii.

Pozdrawiam

0

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co może być przyczyną tego tycia?

Mam 26 lat, od pewnego czasu zaczęłam tyć. Od lutego przytyłam 5 kg, mimo że jem tyle samo, styl pracy się nie zmienił (siedzący), ruszam się tak jak wcześniej. Od 6 lat przyjmuje tabletki Daylette. Przez kilka miesiecy przyjmowałam tabletki Flunarizinum zapisane przez neurologa na bóle głowy. po 3,5 miesiąca je odstawiłam bo źle się po nich czuła (przygnębienie, duża senność). Wiem, że Flunarizinum może powodować przybieranie na wadze. Odstawiłam ten lek 1,5 miesiąca temu, ale i tak waga w tym czasie po ostawieniu tabletek wzrosła 1,5 kg. Wyniki hormonów tarczycy mam w porządku, morfologię, lipidogram też. Zawsze utrzymywałam stałą wagę, a teraz mimo że jem zdrowej, ograniczam słodycze to tyje. Jem naprawdę małe porcje 4-5 razy dziennie. Głównie przytyłam w brzuchu. Co może być przyczyną, że tyje?
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Sugeruję wybrać się do dietetyka, który przeprowadzi szczegółowy wywiad żywieniowy oraz wykona analizę składu ciała. Na podstawie pomiarów można zaobserwować z czego wynika przyrost masy ciała (może to być woda, a nie tkanka tłuszczowa). Dietetyk pomoże ustalić zapotrzebowanie energetyczne i oceni czy aktualnie spożywane porcje są odpowiednie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co jest przyczyną tycia?

Witam. Chcialam zapytac co może byc przyczyna tycia(2 miesiace 12 kg) nic nie zmieniłam w diecie zgrublam głównie na brzuchu i plecach, wiekszego owłosienia na udach, klatce piersiowej, brzuchu do tego zolta wydzielina z piersi i bezsenność, drazliwosc, twarz opuchnieta, okrogla. Tarczyca wykluczona, prolaktyna w normie, zespol policystycznych jajnikow rowniez co jeszcse to moze byc ?
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,

przyczyn może być kilka - np. alergia pokarmowa. Najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt z poradnią chorób metabolicznych - tam powinni Panią odpowiednio zdiagnozować i dostosować dietę do ewentualnych jednostek chorobowych.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

0

Przyczynę otyłości stanowią przede wrzystkim:
-Zaburzenia metaboliczne (hiperinsulinizm czynnościowy, zespół po kastracji, hipogonadyzm, rzekoma niedoczynność przytarczyc, niedobór hormonu wzrostu, zespół Cushinga).
-Reakcje polekowe (przy stosowaniu: fenotiazyny, kortykosteroidów, pochodnych estrogenu i progestagenu, środków uspokajających czy psychotropowych zbyt dużych dawek insuliny).
-Zaburzenia podwzgórzowe (rzadka postać np. guzy mózgu, urazy mózgu zabiegi chirurgiczne na podwzgórzu).
-Zaburzenia hormonalne są tj. zaburzenia w gospodarce hormonalnej tarczycy np. niedoczynność tarczycy, hiperprolaktynemia, hiperkortyzolemia.
Najlepiej zgłosić się do lekarza rodzinnego celem wykonania odpowiednich badań.

Pozdrawiam serdecznie,
Paulina Roziewska
http://dietetyka-medyczna.pl/

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty