Przyjęcie pierwszej tabletki blistra z opóźnieniem

Witam serdecznie, biorę regularnie Y*** od 6 cyklów (po kilkumiesięcznej przerwie). Ostatnią tabletkę z poprzedniego opakowania wzięłam w piątek, 21 października. W środę 26 wystąpiło krwawienie, które skończyło się w sobotę, 29 października. Również tego dnia wieczorem (koło 24.00) powinnam była wziąć pierwszą tabletkę z nowego opakowania, ale przyjęłam ją dopiero następnego dnia koło 15.30 (opóźnienie około 15,5 godziny). Tego samego dnia kochałam się z partnerem bez zabezpieczenia, a zatem (zakładam) może dojść do zapłodnienia. Czy powinnam odstawić tabletki w tym cyklu, żeby ewentualnie chronić płód? Czy kontynuować przyjmowanie, zmniejszając szanse na zapłodnienie? Zaznaczam, że mam za sobą poronienie w 16 tygodniu ciąży (4 lata temu), kiedy do zapłodnienia doszło podczas (nieprawidłowego) przyjmowania tabletek. Proszę o poradę. Pozdrawiam.

Witam serdecznie!

W opisanej sytuacji decyzja należy wyłącznie do Pani. Jak słusznie Pani zauważyła, przyjęcie pierwszej tabletki blistra z kilkunastogodzinnym opóźnieniem wiąże się z ryzykiem ciąży. Proszę jednak pamiętać, że mówimy o ryzyku, a nie warunku bezwzględnym.

W opisanej sytuacji nie ma bezwzględnych wskazań do odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Oczywiście, jeżeli może Pani je odstawić, to warto to zrobić, ale nie jest to warunek konieczny.

Preparaty hormonalne nowej generacji zawierają małe dawki hormonów, które nie wywierają poważnych działań niepożądanych na płód.

Pozdrawiam