Przyjmowanie antybiotyków w czasie 7-dniowej przerwy

Mam pytanie dotyczące przyjmowania antybiotyków w czasie 7-dniowej przerwy między tabletkami antykoncepcyjnymi. Pierwszego dnia przerwy zaczęłam przyjmować antybiotyk, skończyłam go brać ostatniego dnia przerwy. Kolejnego dnia, tj. dnia kiedy przyjęłam pierwszą pigułkę z blistra, uprawiałam seks bez dodatkowego zabezpieczenia. Czy branie antybiotyku w czasie tej przerwy mogło osłabić działanie antykoncepcji? Czy to możliwe żebym była w ciązy? Czy tego ryzyka nie ma?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Skuteczność antykoncepcji może być osłabiona nawet jeśli stosowała Pani antybiotyk w czasie 7 dniowej przerwy. Teoretycznie istnieje zatem ryzyko ciąży. W celu potwierdzenia/wykluczenia ciąży sugeruję wykonanie testu ciążowego.