Przyjmowanie leku na pasożyty bez wykonania badania kału

Poszedłem niedawno do lekarza pierwszego kontaktu uzyskać skierowanie na badania okresowe. Przy okazji myślałem też o badaniu kału. Lekarz odradził jednak mówiąc, że badanie to może wykazać tylko, że coś jest. Jeśli jednak nic nie ma, to tak na prawdę pewności takiej nie ma. Polecono mi zażyć po prostu co pół roku lek na pasożyty (Zentel). Powiedziano mi, że jak ma pomóc, to pomoże, a jak nic mi nie jest to po prostu przeleci bez echa. Czy to bezpieczne i rozsądne, żeby ten lek zażywać?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Faktycznie badanie kału, nie jest bad. idealnym - w badanej próbce kału może nie być pasożyta, a mimo to może on być obecny w przewodzie pokarmowym. Jednak jeśli nie występują objawy sugerujące choroby pasożytnicze, nie należy w ciemno, bez wskazań zażywać leków przeciwpasożytniczych. Jak każdy lek, tak i Zentel może powodować działania niepożądane. Bez sensu więc narażać się na nie niepotrzebnie. Sugeruję jednak dobrze rozważyć profilaktyczne zażycie leku.