Ból brzuszka i zawiesina na pasożyty Pyrantelum Medana

Witam, mój synek który ma sześć lat ostatnio skarży się na ból brzuszka, bardzo słabo przybiera na wadze, ma tylko 17,5 kg, oraz bardzo mało je. Zje troszkę i mówi że już się najadł. Chciała bym podać mu profilaktyczni lek na pasożyty, obecnie mam w domu zawiesinę Pyrantelum Medana, jaka dawka byłaby najlepsza i czy jedna wystarczy? A może są jakieś leki na poprawę apetytu? Pozdrawiam

MichaĹ Kurek

Szanowna Pani!

Obecnie nie stosuje się profilaktycznego podawania leczenie przeciwpasożytniczego. Leczenie takie stosuje się dopiero po rozpoznaniu zakażenia pasożytami. Co do nieprawidłowej Pani zdaniem wagi i apetytu, nie podała Pani wzrostu dziecka, ciężko w tej sytuacji o komentarz. Polecam kontakt z lekarzem pediatrą, który naniesie dane dziecka na siatki centylowe i wtedy będzie w stanie zaproponować ew. postępowanie.

z poważaniem
Michał Kurek

Aleksander Ropielewski

W zależności od rodzaju pasożyta podaje się dawkę od 100 do 400mg, którą w zależności od pasożyta należy powtórzyć lub nie. Nie wiem czy syn faktycznie ma infekcję pasożytniczą, czy też zwyczajnie wystarczają mu małe ilości jedzenia. Na pewno należy ustalić przyczynę bólu brzucha, jednak niezbędne są do tego badania dodatkowe.