Czy moi bliscy też muszą leczyć pasożyty?

Gastrog przepisała mi zentel 400mg na pasożyty na podstawie moich problemów gastrycznych, faktu że moja rodzina długo nie odrobaczała kotów( mieszkają w bloku) i podwyższonego poziomu eozynofilów. Jednak rodzinie której ze mną mieszkała lekarz zalecił tylko pyrantelum na owsiki. Z kolei mój chłopak mówi że nie ma żadnych objawów, na pewno nic nie ma i nie będzie brał żadnych leków bez potrzeby. Czy w takim wypadku wszyscy mnie będą powtórnie zarażali-szczególnie mój chłopak? W takim razie moje leczenie wydaje się bez sensu jeśli oni nie wezmą równie mocnego leku. Ciężko przymusić bliskich do robienia badania na kał jeśli nie chcą, szczególnie że trochę to trwa i lekarka powiedziała że badania na pasożyty czasami wychodzą mylnie negatywne bo nie zawsze są ro ione dobrze. Prościej i szybciej jest więc wziąć tabletke bo wszystko wskazuje że zostałam zarażona, zważywaszy że nigdy nie brałam podobnego leku a zawsze miałam zwierzęta. Dziękuje z góry za odpwiedź na pytanie: czy moi bliscy będą mnie zarażac i czy dopoki nie wezmą leku moje leczenie jest bez sensu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, zazwyczaj leczenie przeciwpasożytnicze obejmuje wszystkich członków rodziny, z którymi ma Pani kontakt, ponieważ bardzo łatwo o zakażenie między bliskimi osobami. W przypadku, gdy pozostali domownicy nie odczuwają żadnych dolegliwości, najprawdopodobniej nie są zainfekowani – poza tym nie istnieje także 100% pewność, że Pani je posiada (nie zawsze trzymanie chorych zwierząt oznacza, że dojdzie do zoonozy, czyli przeniesienia choroby na człowieka). Zatem nie jest konieczne, że gdy przejdzie Pani kurację odrobaczającą, rodzina będzie Panią zarażać, najważniejsze w tym czasie będzie obserwowanie swojego organizmu i ewentualnych niepokojących objawów.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/pasozyty-owsiki-glista-tasiemiec-lamblia

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-pasozyty-zyja-w-czlowieku-wideo

https://portal.abczdrowie.pl/skora-prawde-ci-powie-nie-lekcewaz-wypryskow-to-moze-byc-objaw-choroby-pasozytniczej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.