Czy takie przyjęcie Pyrantelum jest niebezpieczne?

Połknełam lek pyrantelum w calosci nie rozgryzlam. Doczytalam po fakcie. Czy to moze zaszkodzic.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Pyrantelum to lek na robaki obłe, w tym najczęstsze – owsiki. Połknięcie leku w całości bez rozgryzania nie jest szkodliwe, ale może wpłynąć na skuteczność kuracji. Niestety oznacza to, że prawdopodobnie lek nie zadziałał tak jak powinien.

Dla pewności warto powtórzyć kurację za 14 dni – proszę pamiętać, by stosować się do zaleceń producenta zawartych w ulotce leku. Wskazane jest także wykonanie badania – wycieru w kierunku owsików, by potwierdzić ich obecność (lub badań kału w kierunku pozostałych pasożytów, w zależności od rozpoznania). Jeśli jest Pani zainteresowana, to więcej szczegółów odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/pasozyty-owsiki-glista-tasiemiec-lamblia.

Kurację lekami przeciwpasożytnicznymi można wesprzeć dietą i jednocześnie zadbać o higienę osobistą oraz higienę otoczenia (generalne porządki, dezynfekcja klamek, przedmiotów codziennego użytku, codzienne pranie pościeli, ręczników i bielizny).

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/odrobaczanie-objawy-leki-domowe-sposoby-skutki-uboczne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.