Dlaczego moje dziecko ma owsiki?

Witam mam problem z 2 letnią córką. Od jakiegoś czasu praktycznie co miesiąc dostaje owsików, jest kąpana, zmieniam jej bieliznę, naprawdę dbam o jej chigiene. Dostaje lek na owsiki. Czy może być jakiś inny tego powód

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zazwyczaj z powodu owsików cierpią dzieci, które uczęszczają do żłobków i przedszkoli. Wystarczy, że jedno dziecko spośród gromady będzie miało te nicienie, a szanse, że zainfekuje większość dzieci są bardzo duże. Tyczy się to zwłaszcza tych właśnie grup wiekowych, ponieważ dzieci w wieku szkolnym już lepiej dbają o higienę i nie mają tak bliskiego kontaktu z rówieśnikami, jak maluchy, które wkładają ręce do buzi czy też chodzą w pozycji czworaczej.

W takim wypadku oczywiście zawsze konieczne jest przeleczenie wszystkich członków rodziny, wypranie pościeli i bielizny w temperaturze 90 stopni Celsjusza i niestety bardzo dokładne wysprzątanie domu, ponieważ jaja owsików bardzo długo zachowują żywotność, mogą spokojnie przeżyć wiele tygodni w zakamarkach domu i unosić się w powietrze wraz z kurzem – w ten sposób nierzadko dochodzi do aspiracji pasożytów i ponownego zainfekowania.

Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-owsiki.

Leczenie owsików bywa żmudne, ponieważ wymaga zachowania bezwzględnej higieny wszystkich członków rodziny. Warto także spróbować naturalnych metod walki z pasożytami – może Pani podawać dziecku świeże pestki lub olej z dyni.

Być może także ten materiał okaże się przydatny: https://portal.abczdrowie.pl/pasozyty-u-dzieci-owsiki-lambile-glista-ludzka-tasiemiec.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.