Przyspieszone tętno, nerwowość i drżenie kończyn

Witam! Moja córka ma 13 lat. Od dłuższego czasu (około roku) skarży się na krótkotrwałe drżenie mięśni nóg, czasem dłoni. Są to sporadyczne przypadki, jednak martwię się. Co może powodować drżenie? Dodam tylko, że córka jest nerwowa, bardzo wrażliwa. Poza tym ma przyspieszone tętno, (echo serca prawidłowe) Holter: tendencje do tachykardii zatokowej w ciągu dnia, min. HR -4 R-R :60 bpm, max 168bpm, średnia HR 94, minimum HR -godz 72, maximum HR- godz. 129. Nadmienię również, że jest wysoka 172 i szczupła 49 kg. Proszę o radę!

Witam!

Opisane objawy mogą sugerować jako przyczynę podłoże somatyczne, stres emocjonalny lub zaburzenia nerwicowe. Tachykardia zatokowa to nic innego niż przyspieszony rytm zatokowy a więc przyspieszony fizjologiczny rytm serca. Taki rytm może przebiegać w wielu chorobach, dlatego warto wykonać serię badań podstawowych tzn. morfologia krwi (w celu wykluczenia niedokrwistości, która może być przyczyną tachykardii), badanie ogólne moczu, OB, CRP (stan zapalny), TSH (zaburzenia czynności tarczycy głównie nadczynność często powoduje tachykardię oraz drażliwość, drżenia mięśni) warto również zbadać stężenie sodu, potasu, magnezu i wapnia (zaburzenia elektrolitowe). Po ewentualnym wykluczeniu przyczyny somatycznej warto rozważyć wizytę u psychiatry w celu wykluczenia wpływu stresu i nerwicy. Proponuję na początku skonsultować problem z lekarzem rodzinnym (pediatrą). Pozdrawiam serdecznie!