Nadkomorowe pobudzenia przedwczesne w badaniu holterowskim

Witam, odebrałam wyniki Holtera: 115696 Qrs'ów, średni rytm HR 87, max. rytm HR 152, min. rytm HR 52, 23 pojedynczych nadkomorowych pobudzeń przedwczesnych, 60 tachykardii. Proszę o zinterpretowanie tych wyników. Z góry b. dziękuję.

Witam serdecznie! Interpretując wynik Holtera w pierwszej kolejności należałoby wyjaśnić, kiedy pojawiały się tachykardie i jaki miały charakter (pobudzenia o charakterze nadkomorowym bądź komorowym). W tym celu konieczne byłoby obejrzenie krzywej zapisu. Podejrzewam, że chodzi tachykardię nadkomorową - dość częste, niegroźne dla życia przyspieszenie rytmu serca (w przeciwnym razie osoba opisująca Holtera zazwyczaj zaznacza, że tachykardia miała pochodzenie komorowe). Tachykardia, czyli przyspieszenie pracy serca powyżej 100/min. fizjologicznie może być związana ze stresem i wysiłkiem fizycznym. Pojawia się również w takich stanach jak anemia, nadczynność tarczycy, odwodnienie, gorączka, po wypaleniu papierosa czy spożyciu alkoholu. W takich wypadkach eliminacja wyżej wymienionych czynników doprowadza do normalizacji pracy serca.

Bardzo ważne jest czy odczuwa Pani objawy w postaci przyspieszonego, nierównego bicia, kołatania serca. Jeżeli tak, możliwe że konieczne będzie wdrożenie leczenia zwalniającego pracę serca. W pierwszej kolejności należy jednak ustalić czy nie występują u Pani czynniki o których pisałam (warto wykonać morfologię krwi i ocenę funkcji tarczycy). Poza epizodami tachykardii opis badania nie budzi niepokoju, częstość pracy serca mieści się w granicach normy, brak groźnych przerw i pauz w pracy serca, nie występują również zmiany odcinka ST świadczące o niedokrwieniu serca, brak cech jego przerostu i przeciążenia. Pojedyncze nadkomorowe pobudzenia przedwczesne są pewnym wariantem normy. Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu wdrożenia diagnostyki epizodów tachykardii. Pozdrawiam