Interpretacja wyników badań serca u młodego mężczyzny

Witam!

Miałem robione badania, ale przyznam szczerze, że nic z nich nie rozumiem. EKG - Rytm zatokowy miarowy ok. 106/min. Normogram. 24-godzinne monitorowanie EKG metodą Holtera; Holter 12-kanałowy. Rejestracji dokonano przez 24 godziny. Wiodący rytm zatokowy o średnim HR 87/min. Minimalne HR 55/min. o godz. 1:53. Maksymalne HR 148/min. o godzinie 9:23. Zarejestrowano 2 pojedynczych przedwczesnych pobudzeń komorowych oraz 3 przedwczesne nadkomorowe. 15 tachykardii-max. 129/min. trwająca 3 min./HR max. 159 z 4/ok. godz. 9:29. Prawidłowy spadek nocny HR. Bez pauz powyżej 2.5 sec. oraz zmian ST-T.

Mam do Państwa prośbę o opisanie wyżej wymienionych badań. Dostałem także lek do zażywania tzw. betabloker. Czy moje wyniki badań są złe? Czy będę musiał zażywać leki przez dłuższy okres, czy sytuacja sama wróci do normy? Czy Państwo wiedzą co mi może dolegać? I jak długo może potrwać ewentualne leczenie i jakie badania musiałbym ewentualnie wykonać? I czy moje tętno wróci do normy bez zażywania leków przez dłuższy okres, czy jest to niemożliwe? Pytam Państwa o to, gdyż kolejki do kardiologa są długie, zaś ja chciałbym wiedzieć co mi właściwie dolega?

Bardzo proszę Państwa o odpowiedź.

Witam!

Niestety przedstawił Pan same wyniki EKG oraz Holtera EKG, nie wspominając nic o przyczynie wykonania tych badań. W związku z tym postaram się odnieść do wyników badań i w miarę możliwości do zadanych pytań. W wykonanych badaniach nie stwierdzono istotnych nieprawidłowości. W badaniu spoczynkowym EKG stwierdzono jedynie przyspieszony rytm zatokowy - tachykardia zatokowa. W badaniu holterowskim zarejestrowano pojedyncze dodatkowe pobudzenia nadkomorowe oraz komorowe. Ogólnie wynik mieści się w granicach normy, nie można też powiedzieć, że jest zły. Trudno również określić przez jaki czas będzie Pan zażywał przepisany lek. Dodatkowe skurcze serca mogą mieć podłoże stresowe, nerwicowe, elektrolitowe (np. niedobór potasu we krwi) lub też chorobowe np. nadczynność tarczycy. W związku z tym jeśli dolegliwości są silne tzn. odczuwa Pan kołatanie serca, nierówne bicie serca, bóle w klatce piersiowej to warto wykonać badania dodatkowe np. jonogram (stężenie sodu, potasu, magnezu, wapnia we krwi), TSH (podstawowe badanie w kierunku zaburzeń czynności tarczycy) oraz ECHO serca. Przepisany lek powinien zwolnić czynność serca oraz zmniejszyć lub zlikwidować dodatkowe pobudzenia serca. Proponuję skonsultować jednak problem z kardiologiem lub internistą w celu zebrania dokładnego wywiadu chorobowego oraz przeprowadzenia badania fizykalnego. Internista również zajmuje się leczeniem chorób układu krążenia, a dostęp powinien być szybszy. Zasadniczo w tej sytuacji warto zastanowić się nad przyczyną ewentualnych dolegliwości oraz zlikwidować/leczyć przyczynę.

Pozdrawiam serdecznie!