Psucie się zębów i zmiany skórne

Dzien dobry. Mam 19 lat, nie mam nadwagi. Ostatnio mam niepokojące objawy. Pierwszy z nich to moje zęby. Chodzę do dentysty regularnie, a one cały czas mi sie psują, leczenie kanałowe non stop. Lekarze zarzucają mi, że sie odchudzam, ale to nieprawda, jem normalnie, nie mam nałogów. Do tego ortodonta straszy mnie, ze mogę stracic zęby w młodym wieku. Dochodza zmiany skórne na karku, mam zaczerwienienie, które swedzi i powstaje strup tak jakby. Lekarz przepisal miasc, to zniklo, ale jak odstawilz

Podejrzewam poważne zakłócenia metabolizmu, autonomicznego ukłafu nerwowego, odporności i układu trawiennego. Radzę zacząć od diety przeciwzapalnej - np GAPS lub paleo, espomagania odporności probiotykami i wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych. Pozdrawiam

Lek. dent. Marcin Dolecki

Witam ciepło,

chudnięcie w połączeniu z objawami skórnymi i do tego psucie zębów bardzo mocno wskazują na zaburzenia w obrębie jelit.
Bez dokładnej diagnostyki, nie można stwierdzić prawidłowego rozpoznania.
Mogą to być nieswoiste stany zapalne jelit
Może to być celiakia. Biegunka jest objawem celiakii tylko u maluszków.
W dorosłym życiu bardzo rzadko manifestuje się w ten sposób (http://kwestiadiety.com/celiakia-biegunka-to-nie-jedyny-objaw-choroby/).
Bardzo proszę nie wprowadzać ŻADNYCH DIET ELIMINACYJNYCH PRZED DOKONANIEM PEŁNEJ DIAGNOSTYKI .
Mogą to być również alergie pokarmowe.
Zacząć od badań i prawidłowej probiozy jelit.
diety typu Paleo itp są błędem w sztuce i poważnym zagrożeniem dla zdrowia/życia pacjenta w przypadku stanów zapalnych jelit rozwijających się na tle rożnej etiologii.
Tego robić nie wolno.
Będzie dobrze, naprawdę.
Potrzebna jest dobra diagnoza i ukierunkowane leczenie - w tym własciwe postępowanie zywieniowe.
Pozdrawiam
Asia Szmitka-Łuszczyk
dietetyk i mgr farmacji