Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 3 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Pytania dotyczące chemioterapii

Witam. Mam pytanie - W jakich sytuacjach konieczna jest chemia ogólna ? czy można ją zrobić tzw. profilaktycznie? I czy po pierwszej chemii zawsze wypadają włosy ? Czy są przypadki, że chemia może zniszczyć całkowicie guz? czy tylko guzy przerzutowe?
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Terapia celowana w leczeniu raka

Lek. Rafał Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

Witam, chemioterapia jest leczeniem agresywnym, mającym na celu wyleczenie choroby nowotworowej, nie jest leczeniem stosowanym profilaktycznie (przed rozpoznaniem choroby), ale w przypadku niektórych chorób nowotworowych stosuje się ją w celu uzupełnienia leczenia operacyjnego lub radioterapii. Rokowania i możliwości całkowitego wyleczenie zależą od konkretnego narządu objętego chorobą nowotworową, a także od zaawansowania choroby. Również fakt wypadania włosów nie jest regułą, zależy od dawki i rodzaju stosowanego preparatu (a te zależą od choroby i jej zaawansowania).

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wśród jego zainteresowań znajduje się kardiochirurgia, chirurgia ogólna, medycyna tropikalna. Obecnie odbywa rezydenturę z chirurgii ogólnej w Klinice Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum UJ w Krakowie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy