Pytanie odnośnie poziomu D-dimerów u babci

mam pytanie odnośnie poziomy ddimerów.babcia tafiła do szpitala na sor(po operacji -endoproteza kolana miała kontrol po pół roku) bardzo bolała ją noga w łydce i było podejrzenie zakrzepicy w badaniu na sor wykazało 1,16ug/ml przy normie <0,50ug odrazu lekarz kazał iść na dopplera żylnego nic nie mówiąc jak dostał wyniki-jednak doppler nic nie wykazał (babcia jest otyła i już raz lekarz stwierdził że w jej przypadku jest ono niemiarodajne bo mało widać) -badania nerkowe oki. co z tymi ddimerami?

Piotr Pilarski

D dimery sa badaniem bardzo niespecyficznym i nie swoistym. U zdrowych ludzi może występować podwyższony ich poziom. USG wyklucza zakrzepicę.

Pozdrawiam.