Badania poziomu D-dimerów u 36-latki

Witam serdecznie, Ostatnio robiłam badanie na poziom d-dimerów Wynik; D-dimer ilościowo (ICG-9: G49) 248,00ng/ml Zakres referencyjny LIW 0,00-198,00 H

Witam!
Wynik co prawda znajduje się powyżej normy, ale nie jest niepokojący. W internecie można znaleźć informacje, że wzrost D-dimerów świadczy o poważnych schorzeniach, jak zatorowość płucna i zakrzepica żylna, ale w takich przypadkach norma jest zwykle wielokrotnie przekroczona (powyżej 1000 i więcej). Często zdarzają się wyniki fałszywie dodatnie. W rzeczywistości badanie poziomu D-Dimerów ma sens w przypadku uzasadnionego podejrzenia nasilonego wykrzepiania. Stwierdzenie niskiego poziomu w takim przypadku pozwala na wykluczenie zakrzepicy. Natomiast przy braku objawów poziom D-dimerów ma niewielkie znaczenie.