Co oznacza taki wynik badania d-dimerów?

Witam. Robiłam badanie d-dimer i wynik wyszedł podwyższony tzn mam o.82 przy normie 0.00-0.68μg/mL. Czy mogę nadal stosować antykoncepcję w postaci tabletek Vines? I czy są to już powody do obaw przed zakrzepicą?

D-dimer może być podwyższony również w stanach zapalnych. Nie ma sensu wykonywać badania, jeżeli nie występują ku temu żadne przesłanki. Należy wspomnieć, że d-dimery mają przede wszystkim dużą wartość predykcyjnie ujemną, a więc ich stężenie mieszczące się w zakresie wartości referencyjnych pomaga wykluczyć zatorowość płucną, czy żylną chorobę zakrzepowo- zatorową.