Czy mam martwić się tym wynikiem d-dimerów?

Mój wynik d-dimer wyszedł powyżej normy. 0.68 czy jest czym się martwić ? Zrobiłam pakiet sercowy i niestety badania cholesterolu wyszły również źle . Jedynie potas i magnez był w normie.

Judyta Samul-Jastrzębska

Witam,

Oznaczanie D-dimeru we krwi jest pomocne w diagnostyce żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz tzw. zespołu rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (disseminated intravascular coagulation, DIC). Zakresy referencyjne stężenia D-dimeru we krwi różnią się w zależności od metody oznaczania, jednak najczęściej podawana wartość decyzyjna wynosi 500 µg/l (0.5 mg/l).

Podwyższone stężenie dimeru D stwierdza się w przypadku wspomnianej wyżej żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (może przebiegać pod postacią zakrzepicy żył głębokich lub zatorowości płucnej) oraz DIC, ale także w stanach takich jak: ciąża, zawał serca, udar mózgu, zakażenie, nowotwory, choroby nerek i wątroby. Podwyższenie D-dimeru może również występować po zabiegu operacyjnym lub po urazie. Z powyższych względów należy postawić pytanie z jakiego powodu było zlecone badanie, a wynik powinien zinterpretować lekarz zlecający w nawiązaniu do objawów. Jeżeli chodzi o stężenie cholesterolu, nie podaje Pani wartości poszczególnych frakcji. Wykonując lipidogram oznaczamy cholesterol całkowity, frakcję LDL (tzw. zły cholesterol, przyczyniający się do rozwoju miażdżycy) oraz HDL (tzw. dobry cholesterol). Jeżeli badania wskazują na podwyższone stężenie cholesterolu LDL, w pierwszej kolejności należy wprowadzić postępowanie dietetyczne oraz aktywność fizyczną, jeżeli występują duże nieprawidłowości, może być konieczne rozpoczęcie farmakoterapii. Należy też zadać sobie pytanie czy była Pani prawidłowo przygotowana do badania - tzn. czy badanie było wykonane na czczo, przynajmniej 12 godz. od ostatniego posiłku.