Czy muszę kontrolować poziom D-dimerów?

Dzień dobry, wykonałam ostatnio ddimery, norma 0-500, mój wynik 540. Odczuwam czasami bóle w kostkach stóp, a też często puchną. Czy ten wynik jest podstawą do dalszych badań w kierunku zakrzepicy?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonuje Pani badania pod kątem zakrzepicy żył głębokich. To bardzo ważna profilaktyka w kierunki tak poważnego schorzenia.

Nie napisała Pani, czy badanie d-dimerów zostało zlecone, czy istniały ku temu jakieś wcześniejsze przesłanki, a także, czy zostały wykonane pewne dodatkowe badania.

D-dimery są końcowymi produktami rozkładu fibryny, powstałej w procesie krzepnięcia. Prawidłowy poziom tego czynnika powinien wynosić maksymalnie 500 mikrogramów/ml. Przekroczenie tej wartości może świadczyć o rozwoju choroby zakrzepowo – zatorowej. Wzrost d-dimerów może również występować w niektórych chorobach nowotworowych, niektórych infekcjach i stanach zapalnych, udarze, czy zawale mięśnia sercowego.

Podwyższony poziomu d-dimerów może występować również w chorobach wątroby oraz ciąży.

Badanie oznaczenia poziomu d-dimerów powinno być wykonywane przy takich objawach, jak: bóle i obrzęki kończyn górnych i dolnych, zaczerwienie skóry, a także krwioplucie, podwyższenie temperatury ciała, kaszel oraz ból i ucisk w klatce piersiowej.

Ze względu na odległość, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Na pewno zalecona by była konsultacja z lekarzem internistą lub chirurgiem naczyniowym. Specjalista po badaniu przedmiotowym oceni konieczność dalszej diagnostyki oraz dalsze możliwości leczenia.

Warto by było jednakże skontrolować poziom d-dimerów w najbliższym czasie, aby sprawdzić, czy jest tendencja wzrostowa, czy spadkowa tej wartości.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/d-dimery

https://portal.abczdrowie.pl/zakrzepica-objawy-przyczyny-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.