Na co wskazuje taki poziom d-dimerów?

Mam problem z wynikiem ddimerów. W styczniu tego roku dostałam zapalenia żyły powierzchniowej kończyny dolnej będąc wtedy w 20 tyg. Ciąży. Do końca ciąży utrzymana heparyna i terapia uciskowa. W maju ciąża rozwiązana przez cc, heparyną utrzymana przeć cały czas pologu. W sierpniu wykonałam badania kontrolne w których wynik ddimerow wyszedł na poziomie 1300 ( tak też utrzymywał się prawie cala ciążę po zapaleniu.) Wykonałam kontrolne badanie usg doplera gdzie lekarz stwierdził żylak żyły powierzchniowej bez cech zakrzepicy, układ żył głębokich w normie,brak wskazań do leczenia przeciwzakrzepowego. Co do poziomu ddimerow otrzymałam tylko informacje, że to jest bardzo wrażliwym wskaźnik i nie musi być objawem zakrzepicy. Dziś powtórzyłam badanie przy okazji innych badań krwi i wynik jest na poziomie 900 (przy normie do 500). Czy może to być jeszcze spowodowane cc po upływie pół roku? Czy powinnam dalej kontrolować ich poziom? Martwię się tym zawyzonym wynikiem. Lekarze uspokajają, nie zlecają dalszych badań.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

D-dimery są jednym z najważniejszych parametrów w diagnostyce chorób zakrzepowo–zatorowych. Są one produktami końcowymi podczas rozpadu fibryny. Udział d-dimerów w krwi wzrasta, kiedy dochodzi do nadmiernego wytwarzania zakrzepów przez układ krzepnięcia.

Te cząsteczki białkowe są bardzo czułymi markerami i ich obecność wynika z aktywnie toczącego się procesu fibrynolizy w organizmie.

Badanie poziomu d-dimerów jest wskazane u osób, u których nastąpił wzrost poziomu płytek krwi, przy podejrzeniu choroby zakrzepowo– zatorowej, a także u kobiet w ciąży.

Podczas odczuwania pewnych objawów, między innymi: duszności, intensywnego kaszlu, silnego bólu i obrzęku nóg, bólu w klatce piersiowej, zaleca się również oznaczyć poziom tego wskaźnika w krwi.

W przypadku ciąży, bardzo często d-dimery ulegają znacznemu podwyższeniu. Jest to bardzo powszechne zjawisko i często budzi niepokój u ciężarnych. Zazwyczaj w takiej sytuacji stosuje się leki przeciwzakrzepowe podczas ciąży oraz w okresie połogu.

Na wzrost poziomu d-dimerów mogą też wpływać takie czynniki jak: infekcje, nadczynność tarczycy, stany zapalne, choroby nowotworowe, urazy, czy udar mózgu.

Każdy podwyższony wynik powinno się konsultować z lekarzem, który zdecyduje o dalszym postępowaniu. W Pani przypadku badanie dopplerowskie kończyn dolnych wykluczyło chorobę zakrzepową. Proponujemy konsultację z lekarzem hematologiem lub chirurgiem naczyniowym w celu rozwiania wątpliwości dotyczących Pani wyników badań. Prawdopodobnie leczenie heparyną nie będzie już wymagane, a zalecona będzie regularna kontrola d-dimerów.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/d-dimery

https://parenting.pl/badania-dla-matek-karmiacych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.