Czy to normalne, że stopa w ortezie sinieje i pojawiają się na niej plamki?

Dzień dobry. Miesiąc temu miałam zespolenie śrubą V kości śródstopia. Kiedy leżę i nogę mam położoną wyżej jest wszystko ok, jeśli natomiast chodzę o kulach z całkowitym odciążeniem stopy (noga jest w ortezie) sinieje i pojawiają się na niej białe plamki. Czasami odczuwam również ból w stopie i drętwienie. Czy jest to normalne? Czy czekać na wizytę kontrolną, którą mam za 2 tygodnie, czy udać się do lekarza wcześniej?
KOBIETA, 39 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

dziękujemy za nadesłane pytanie.

Przebyty zabieg, który z pewnością był konsekwencją urazu stopy, a także sam uraz są to czynniki wywołujące obrzęk, objawiający się m.in. zaczerwienieniem, sinieniem czy drętwieniem chorego miejsca. W wyniku uszkodzenia tkanek, zwiększa się podskórny wysięk płynów z naczyń krwionośnych i limfatycznych. Ponadto, dochodzi również do zwiększenia wydzielania limfy przez organizm w zmienionym chorobowo miejscu, co jest naturalną reakcją przyspieszającą procesy naprawcze i gojenie. Wg podanych przez Panią informacji, zabieg miał miejsce ok. miesiąc temu, co jest raczej niedługim czasem. Zatem opisywane przez Panią dolegliwości są naturalnym zjawiskiem. Nasilają się one w momencie, gdy noga jest w pozycji opuszczonej, a zwłaszcza, gdy Pani się na niej opiera. Orteza w tym wypadku jedynie wzmaga dyskomfort, jednak z pewnością jest konieczna przy poruszaniu się.

Radzimy zatem stosować się do zaleceń lekarza i cierpliwie czekać na kolejna wizytę. Jeśli nie ma takiej potrzeby, warto unikać chodzenia i obciążania chorej nogi. Proszę jak najwięcej odpoczywać, stosując elewację chorej kończyny. W przypadku uciążliwych obrzęków z pewnością mogą pomóc chłodne okłady.

Jeśli jednak jest Pani zaniepokojona, warto skonsultować się dodatkowo z lekarzem.

Zachęcamy również, aby zapoznać się z naszymi artykułami:

https://portal.abczdrowie.pl/opuchlizna-skad-sie-bierze-i-jak-ja-zmniejszyc

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-noga-po-zlamaniu-dalej-puchnie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.