Czy ten ból śródstopia jest normalny?

Dzień Dobry 6 tygoni temu złamałam kość strzałkową i naderwałam więzadła i torebkę stawową. Przeszłam operację. Przez 5 tygodni nosiłam szynę gipsową. Przemieszczałam się niewiele, zawsze o kulach i nie odczuwałam żadnego bólu przy tym. Miałam zrobione kontrolne rtg i kosc zrasta sie prawidlowo. Od tygodnia mam ortezę tzw but i niestety przy przemieszczaniu się i obciążaniu chorej nogi odczuwam ból śródstopia. Czy to normalne? Czy ma to związek ze zmianą kąta ustawienia stopy bo w szynie gipsowej opuchlizna uniemożliwiała zalozenie szyny pod kątem 90 stopni? Ile ten ból może jeszcze potrwać? Lekaż pozwolił mi zdejmować ortezę na noc. Czy mogę zdejmować ją również jal leżę bez ruchu w ciągu dnia.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

opisane przez Panią dolegliwości wydają się normalne. Doświadczyła Pani poważnego urazu i dochodzenia do pełnej formy trochę potrwa. Jeżeli przeprowadzone badania pokazują, ze kość zrasta się prawidłowo, nie ma powodów do zmartwień. Warto byłoby na tym etapie leczenia skontaktować się z fizjoterapeutą, oceniłby on ułożenie chorej nogi w ortezie oraz zalecił ćwiczenia, a może zaproponowałby zabiegi przyśpieszające rehabilitację oraz redukujące ból. Trudno określić jak długo jeszcze Pani będzie znosiła dyskomfort, jest to sprawa indywidualna, przyjmuje się, ze na wyjście z takiego urazu potrzeba około pół roku. Wydaje się, ze podczas leżenia orteza nie jest konieczna, ale warto byłoby dopytać fizjoterapeuty, co w tej sytuacji jest dla Pani najlepsze. Życzymy zdrowia i zachęcamy do lektury artykułów pod poniższymi linkami.

https://portal.abczdrowie.pl/kosc-strzalkowa-budowa-funkcje-choroby-i-zlamania

https://portal.abczdrowie.pl/orteza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej