Czy to normalne, że pojawiło się mrowienie?

Dzień dobry. Podczas ćwiczeń źle postawiłam nogę, coś chruplo i pojawił się siniak w okolicy V palca. Lekarz stwierdził skręcony staw skokowy i zalecił odpoczynek. Po 4dniach od tego zdarzenia stopa zaczęła mi mrowiec, czy tak to powinno być czy może dzieje się coś innego?
KOBIETA, 30 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Uraz podczas ćwiczeń to nieprzyjemna sytuacja. Skręcenia stawów (https://portal.abczdrowie.pl/skrecenie-stawu ) bywają bardzo bolesne i często wymagają odpowiedniego czasu na zagojenie. Mrowienie stopy kilka dni po zdarzeniu może być normalną reakcją organizmu na uraz, ale ważne jest, aby dokładnie to obserwować. Może ono wynikać z tymczasowego ucisku na nerwy w okolicy urazu, zwłaszcza jeśli występuje obrzęk, który jest typową reakcją na skręcenie. Kiedy obrzęk uciska na okoliczne nerwy, może to prowadzić do uczucia mrowienia lub drętwienia.

Jeżeli mrowienie będzie się utrzymywać, nasilać lub pojawiają się inne objawy, takie jak zwiększony obrzęk, zmiana koloru skóry, gorączka, ograniczenie ruchomości stopy lub znaczne nasilenie bólu, wówczas należy ponownie skonsultować się z lekarzem. Wtedy możliwe, że konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych badań, takich jak rentgen, USG czy MRI, aby wykluczyć inne urazy, jak pęknięcia kostne czy uszkodzenia więzadeł, które mogły zostać przeoczone przy pierwszej ocenie.

Aktualnie ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza i dać stopie odpoczynek. Unikanie obciążania nogi, stosowanie zimnych okładów w pierwszych dniach po urazie, a później ciepłych (jeśli lekarz na to pozwoli), utrzymywanie nogi w podwyższonej pozycji w celu zmniejszenia obrzęku, a także ewentualne stosowanie środków przeciwzapalnych lub przeciwbólowych (zgodnie z zaleceniami lekarza) mogą przynieść ulgę i przyspieszyć proces gojenia.

Życzę Pani szybkiego powrotu do zdrowia i mam nadzieję, że dolegliwości szybko miną.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.