Rak piersi prawej u 47-latki

Witam, odebrałam wynik biopsji: Rak piersi prawej Receptory estrogenowe - reakcja ujemna Receptory progesteronowe - reakcja ujemna Ki - 67 - aktywność proliferacyjna ok 80% Her 2 - hercept test reakcja na 3 . Mamografia wykazała guz ok 2,5 cm. Jaki proces leczenia rozpocząć? Chemioterapię czy usunięcie guza operacyjnie? Proszę o pilną poradę.

Aleksander Ropielewski

Standardowo w takim stopniu zaawansowania stosuje się leczenie operacyjne z oceną histologiczną guza po operacji i ostateczną decyzją odnośnie chemio- lub radioterapii adjuwantowej. Wiele zależy też od rodzaju raka. Proszę zwrócić się do onkologa, który mając wszystkie informacje podejmie najbardziej skuteczne, a jednocześnie najmniej obciążające leczenie.

Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski

Koniecznie nalezy zglosic sie do onkologa. Z uwagi na wielkosc guza prawdopodobnie jako pierwsze zostanie podjete leczenie chirurgiczne, choc profil receptorowy guza w zestawieniu z badaniem klinicznym i ocena bezposrednia (m.in. stanem hormonalnym) moze zmienic te decyzje. Prosze pamietac, ze leczenie raka piersi to dzis zagadnienie zlozone: nie ma jednego "najlepszego" sposobu.