Rana po podrapaniu przez psa a wścieklizna

Czy mogę być zarażony wścieklizną? Spotkałem psa w lesie a ten na mnie skoczył. Podrapał mnie przez jeansy ,ale nie krwawo. Mam jeszcze ranę na ręce ,ale nwm skąd (na pewno z tego samego okresu). Czy niepotrzebnie się przejmuję?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, do zakażenia wścieklizną dochodzi podczas pogryzienia, ponieważ wirusy wścieklizny występują przede wszystkim w ślinie chorych zwierząt. Jeżeli doszło do pogryzienia lub jest to wysoce prawdopodobne, to wskazany jest kontakt z oddziałem chorób zakaźnych / szpitalem zakaźnym.