Refluks żołądkowo-przełykowy a choroba refluksowa

Witam. Pisze w następujacej sprawie ponieważ mialam wykonaną gastroskopię bo ostatnim czasem miaalm problemy z bolącym brzuchem.Lekarz stwierdzil z e nie ma zadnych zmian, ze wszystko jest w porządku..z tym że w żołądku mialam troche żólci i wniosek na papierze mam reflux żółciowy.Chcialabym wiedziec czy ten reflux zolciowy to to samo co choroba refluxowa czy nie?Od lekarza dostalam tylko tabletki Helides i zadnych innych zaleceń...nie wiem czy mam sie martwic o ajkies inne skutki tej zolci

Renata GrzechociĹska

Witam.
Choroba refluksowa polega na cofaniu się treści pokarmowej z żołądka do przełyku, refluks żółciowy polega na zarzucaniu żółci do żołądka. Często rozpoznanie żółciowego zapalenia jest nadużywane do określenia samej obecności treści żółciowej w żołądku. Jej obecność podczas badania gastroskopowego jest częsta, jest zjawiskiem normalnym i nie musi świadczyć od razu o uszkodzeniu błony śluzowej. Proszę kontynuować leczenie i obserwować czy objawy ustępują.
Pozdrawiam