Refluks żołądkowo-przełykowy a nadżerki krwotoczne

Mam stwierdzony refluks. Jednak skąd wiadomo, że mam za dużo kwasu żołądkowego (zalecone branie inhibitorów pompy protonowej)? Jeśli biorę inhibitory, to jak mam trawić, skoro kwas w żołądku jest neutralizowany? Zaś czy po zaprzestaniu ich brania (mam zapisane na 2 tygodnie) kwas na nowo będzie zalewał mi przełyk i powodował stan zapalny? Skąd wiadomo, czy wygoiły mi się nadżerki krwotoczne na przełyku? Jak zapobiegać powstawaniu nowych? Te pytani bardzo mnie nurtują.

W chorobie refluksowej przełyku ilość kwasu solnego w żołądku jest prawidłowa, zatem nie ma Pani " za dużo" tego kwasu. Problemem jest nieszczelny mechanizm, który zamyka przełyk przy wejściu do żołądka. Choroba refluksowa jest stanem przewlekłym, jak cukrzyca, nadciśnienie czy astma. Leki hamujące wytwarzanie kwasu powinny być przyjmowane na stałe. Alternatywą jest leczenie chirurgiczne- operacja laparoskopowa.

Prof. dr hab. JarosĹaw Leszczyszyn

Szanowna Pani - nie wiadomo nigdy czy ma Pani nadprodukcję soku żoładkowego. Przyczyną może być wstecznie cofająca się treść żółciowa. Oba stan leczy sie bardzo odmiennie.Konieczne jest wykonanie badania pHmetrycznego (najlepiej z impedancją)
Po tym badaniu można wdrożyć odpowiednie i świadome leczenie.
Dr n. medycznych Wojciech Kawiorski, specjalista chirurg,gastrolog, Kraków