Refluks żołądkowo-przełykowy u 7-miesięcznego dziecka

Witam, u synka (7 m-cy) po usg jamy brzusznej stwierdzono refluks żołądkowo-przełykowy. Doktor Pulmonolog przepisał nam Gasprid 5mg dwa razy dziennie po pół tabletki (rozkruszyć i podać z wodą). Proszę o odpowiedź na dwa pytania: 1. czy przed zażywaniem Gaspridu synek nie powinien mieć wykonane EKG serduszka? 2. czy nie powinniśmy otrzymać Gasprid sporządzony przez farmaceutę w dawkach odpowiednich dla syna, tak aby nie kruszyć tabletki?

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

nie ma potrzeby wykonywania ekg. Jest to lek rzadko wywołujący objawy niepożądane dlatego gdyby Pani niedokładnie podzieliła tabletki to nie będę to miało żadnego wpływu na dziecko. Nie ma potrzeby zlecania wykonania leku przez farmaceutę.

Pozdrawiam.

 Lek. Piotr Pilarski

Szanowna Pani - 1. jeżeli niema żadnych przesłanek o chorobie serca - nie trzeba wykonywać badania EKG - zresztą badanie to nie jest specyficzne w tych przypadkach.
2.Kruszenie tabletki jest tożsame z proszkiem wykonanym u farmaceuty.
Pozdrawiam serdecznie , dr n.med Wojciech Kawiorski,specjalista chirurg